Επίσκεψη στο Εργοστάσιο Χριστουγέννων

Την Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014, το σχολείο μας επισκέφθηκε το Εργοστάσιο Χριστουγέννων (The Christmas Factory), ένα υπέροχο χριστουγεννιάτικο θεματικό πάρκο, που στεγάζεται στον χώρο της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να λάβουν μέρος σε δραστηριότητες όπως η εικονογράφηση ενός παραμυθιού,  η κατασκευή του Παράσημου Βοηθού με την κυρά Βασίλενα,  το γράμμα και η συνάντηση με τον Άη Βασίλη, οι σοκολατοκατασκευές, η βόλτα με το τρενάκι, το ανέβασμα στη Ρόδα του Λούνα Πάρκ των ξωτικών και να ζήσουν πολλές αξέχαστες στιγμές.  Ευχαριστούμε θερμά τη διοίκηση του The Christmas Factory για την αξέχαστη εμπειρία καθώς επίσης και τον κ.  Μαρίνη από το Panolympia Tours, για τη δωρεάν μεταφορά των μαθητών.

Ημερίδα Bowling

Την Πέμπτη 4/12/2014, ομάδα μαθητών του σχολείου μας συμμετείχε στη 15η Ημερίδα Bowling Άλμα 2014 «Strike στη διαφορετικότητα». Σκοπός της ημερίδας ήταν η ενδυνάμωση των ατόμων με αναπηρία καθώς επίσης και η ανάπτυξη σχέσεων μεταξύ των παιδιών και των νέων με και χωρίς αναπηρία. Η διοργάνωση έγινε από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων ΑΛΜΑ σε συνεργασία με το Δήμο Π. Φαλήρου στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία, στις 3 Δεκεμβρίου και της Ημέρας Εορτής του Εθελοντισμού, στις 4 και 5 Δεκεμβρίου. Οι μαθητές μας έπαιξαν, χάρηκαν, συναγωνίστηκαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.