Πρωτοβουλία του Δήμου Κορυδαλλού για την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία, ο Δήμος Κορυδαλλού και το Σινέ Παράδεισος προσκάλεσαν όλα τα Ειδικά Σχολεία και τις δομές ΑΜΕΑ της περιοχής του Πειραιά να περάσουν “Μια όμορφη μέρα μαζί”. Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση του Δήμου Κορυδαλλού και επισκέφθηκε τον κινηματογράφο, όπου προβλήθηκε η ταινία Free Birds μεταγλωττισμένη. Ευχαριστούμε το Δήμο Κορυδαλλού για την όμορφη μέρα που περάσαμε!

Επίσκεψη στο Ψηφιακό Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου

Τη Δευτέρα 1/12/2014, ομάδα μαθητών μας επισκέφθηκε το Ψηφιακό Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου, όπου παρακολούθησε την παράσταση “Το Μυστήριο της Ζωής”.  Η εν λόγω ψηφιακή παράσταση πραγματεύεται την εμφάνιση της ζωής στη Γη και τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε με την πάροδο του χρόνου οδηγώντας στην εντυπωσιακή ποικιλομορφία όλων των ειδών ζωής του πλανήτη μας.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Μαλτέζου από τα Very Special Arts, που έδωσε στα παιδιά την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δωρεάν ένα πραγματικά απολαυστικό και πολύ ενδιαφέρον θέαμα.