Επίσκεψη στην Εθνική Λυρική Σκηνή

Την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2014, ομάδα μαθητών του σχολείου μας με τη συνοδεία εκπαιδευτικών, παρακολούθησαν την όπερα του Νίκου Κυπουργού, για παιδιά και όχι μόνο, «Προσοχή! Ο πρίγκιπας λερώνει», σε λιμπρέτο και σκηνοθεσία Θωμά Μοσχόπουλου. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο, πολύχρωμο και ανατρεπτικό παραμύθι, όπου όλα είναι λίγο «πειραγμένα» και τίποτα δεν «είναι» όπως «φαίνεται» στην αρχή. Η ιστορία βασίζεται στο διάσημο παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν «Ο πρίγκιπας χοιροβοσκός».

Η παράσταση κέρδισε μικρούς και μεγάλους θεατές. Ευχαριστούμε θερμά τη διεύθυνση της Εθνικής Λυρικής Σκηνής καθώς επίσης και την κυρία Βίκυ Πανάγου, για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές μας να παρακολουθήσουν δωρεάν αυτή την υπέροχη πραγματικά παράσταση.