Θεατρική Παράσταση

Σήμερα Τετάρτη 22 Οκτωβρίου 2014, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την παράσταση «Γιατί χαμογελάει η Τζοκόντα» από τον θεατρικό οργανισμό Αερόπλοιο , η οποία παρουσιάστηκε δωρεάν στα παιδιά με την ευγενική χορηγία του ιδρύματος Λίλιαν Βουδούρη.

Πρόκειται για ένα θεατρικό δρώμενο, το οποίο με ένα σοφό συνδυασμό θεάτρου και αισθητικής αγωγής, παρουσιάζει τους πιο γνωστούς πίνακες μεγάλων ζωγράφων με απλό,  παιχνιδιάρικο και απολύτως κατανοητό, για τα παιδιά, τρόπο. Σκοπός η εξοικείωση τους με την ζωγραφική.

Σήμερα λοιπόν, οι δύο ηθοποιοί μας ταξίδεψαν με το πλοίο του Salvatore Dali (που αντί για πανιά έχει πεταλούδες και άρα μπορεί και πετάει) και το αερόπλοιο του Leonardo da Vinci. Ύστερα, αφού συνάντησαν τις μπαλαρίνες του Degas, έφτασαν στο τσίρκο του Mark Chagall. Στο τέλος, τα παιδιά με την καθοδήγηση των ηθοποιών, σχημάτισαν σε λευκά χαρτόνια υπέροχες ζωγραφιές με κόλλα και πολύχρωμα κομφετί.

Ευχαριστούμε τη θεατρική ομάδα για την υπέροχη και διασκεδαστική εμπειρία.