Tο σχολείο μας

To 1o Eιδικό Δημοτικό Σχολείο Ιλίου παρέχει ειδική εκπαίδευση στα άτομα με ειδικές ανάγκες με σκοπό τη βελτίωση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών μας, για να καταστεί δυνατή η ένταξή τους στο κοινό εκπαιδευτικό σύστημα και η συμβίωση στο κοινωνικό σύνολο. Οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών μας, ηλικίας 7 έως 14 ετών, χρειάζονται συστηματική και προγραμματισμένη υποστήριξη από εκπαιδευτικό και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό. Για την επίτευξη των στόχων εφαρμόζονται ειδικά προγράμματα και μέθοδοι διδασκαλίας, χρησιμοποιείται ειδικό διδακτικό και εποπτικό υλικό και παρέχονται υπηρεσίες αξιολόγησης των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών, παιδαγωγικής και ψυχολογικής υποστήριξης, εργοθεραπείας, αγωγής λόγου, αγωγής υγείας. Οι επαγγελματίες που απασχολούνται στη σχολική μας μονάδα είναι: εννέα (9) εκπαιδευτικοί, ένας (1) ψυχολόγος, ένας (1) κοινωνικός λειτουργός, ένας (1) λογοθεραπευτής, ένας (1) εργοθεραπευτής, μια (1) σχολική νοσηλεύτρια καθώς και δύο (2) άτομα Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό.

Πολλοί  φοιτητές του τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών , καθώς και του Παντείου Πανεπιστημίου, κάνουν πρακτική άσκηση στο σχολείο μας και εκτίθονται στις ακόλουθες δραστηριότητες :

• Εκπαιδεύονται στην ψυχοδιαγνωστική αξιολόγηση παιδιών και εφήβων (αξιολόγηση νοητικών ικανοτήτων, αξιολόγηση της προσωπικότητας, αξιολόγηση της συμπεριφοράς, αξιολόγηση της μαθησιακής ικανότητας) και στη συγγραφή της ψυχολογικής αναφοράς.
  • Εισάγονται στην συμβουλευτική διαδικασία (δεξιότητες συμβουλευτικής, στάδια, επιλογή παρέμβασης, αξιολόγηση του αποτελέσματος).
  • Εκπαιδεύονται στην εφαρμογή ψυχολογικών παρεμβάσεων ατομικής ή ομαδικής μορφής οι οποίες έχουν ως στόχο όχι μόνο το ίδιο το παιδί αλλά και τους «σημαντικούς» ενήλικες (εκπαιδευτικούς, γονείς).
  • Συνεργάζονται με την διεπιστημονικής ομάδα
  • Συμμετέχουν στις παρεμβάσεις μαθησιακής υποστήριξης μέσα στην σχολική τάξη με την εποπτεία του εκπαιδευτικού.
  • Ενημερώνονται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες της κοινότητας ή άλλων φορέων που συνεργάζονται με το σχολείο.
  • Αναλαμβάνουν την υποστήριξη επιλεγμένων μαθητών εντός του χώρου του σχολείου υπό την εποπτεία του ψυχολόγου και με την συνεργασία του προσωπικού.
  • Αποτελούν ενεργά μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και συμμετέχουν με υπευθυνότητα σε όλες τις ενδοσχολικές δραστηριότητες προσφέροντας έργο.
  • Μεταφέρουν τις εμπειρίες που αποκομίζουν από το σχολείο στην ακαδημαϊκή κοινότητα και συντελούν στην ανταλλαγή απόψεων και σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των δύο.