Με μια όμορφη γιορτή έληξε και φέτος η σχολική μας χρονιά ! Τραγούδι , χορός και τα υπέροχα σκηνικά μας έφεραν «εικόνες» από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο και μας θύμισαν τις ομορφιές της Ελλάδας …τη θάλασσα , τον ήλιο , τα νησιά μας και πως η ζωή είναι πιο ωραία όταν μοιραζόμαστε τις χαρές μας με φίλους και όμορφες παρέες ! Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή τους . Συγχαίρουμε ιδιαιτέρως τις εκπαιδευτικούς Μελανία Λαζαρίδου , Γιαννοκώστα Ελένη , Αγγελική Μίχου και Περσεφώνη Διονυσίου για τη διοργάνωση της γιορτής . Ευχαριστούμε θερμά όλους του γονείς , τους μαθητές και το προσωπικό του Ειδικού Νηπιαγωγείου «Μαρία Δημάδη» για την παρουσία τους . Με ένα τραγούδι που αποδώσαμε όλοι μαζί στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα αποχαιρετιστήκαμε για λίγο και μεταδίδοντας όμως ένα σημαντικό και ελπιδοφόρο μήνυμα !
Όμορφα καλοκαιρινά διακοσμητικά ως ενθύμιο για τη σχολική χρονιά που μας πέρασε . Η εκπαιδευτικός κυρία Χριστίνα Χαντζάρη είχε την έμπνευση για το ψήσιμο και τον σχεδιασμό των “πήλινων” κατασκευών με υλικά από την κουζίνα ! Οι μαθητές με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς πρόσθεσαν χρώμα, «ζωντανεύοντας» τα ψαράκια και τους αστερίες …και φέρνοντας άρωμα θάλασσας κοντά μας !!!
Λίγο πριν τη λήξη του σχολικού έτους μοιραζόμαστε μαζί σας κάποιες από τις δραστηριότητές μας που έγιναν στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων . Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς αποφάσισαν πως θα ήθελαν να φροντίζουν και να στολίσουν την αυλή του σχολείου μας . Καθαρίσαμε και αραιώσαμε τη φυλλωσιά των θάμνων, φυτέψαμε λουλούδια και μυρωδικά, προσθέσαμε ανοιξιάτικα στολίδια όπως μικρούς ανεμόμυλους, σχεδιάσαμε και ζωγραφίσαμε επιδαπέδια παιχνίδια και δεν ξεχάσαμε να αφήσουμε λίγη τροφή και νερό για τις γατούλες της γειτονιάς, μαθαίνοντας για τη σημασία να φροντίζουμε και να αγαπάμε τα ζώα !
Ενόψει των εορτών του Αγίου Πάσχα, επισκέφτηκαν το σχολείο μας η υπεύθυνη κα Δήμητρα Παπαλέξη του Τμήματος Ραπτικής της Έκφρασης Σκηνής μαζί με τις μαθητευόμενες κυρίες Ζαμπάρα Σοφία, Χριστίνα Χριστάκη, Βάσω Ράπτη και Μαρία Τουφεκούλα. Με τη δική τους καθοδήγηση , τη γνώση και το μεράκι, οι μαθητές μας με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών κατασκεύασαν όμορφες πασχαλινές λαμπάδες. Συντονίστρια της δράσης ήταν η κα Μαριάννα Ζαμπάρα . Ευχαριστούμε θερμά όλες τις συμμετέχουσες , τις ευχόμαστε να είναι πάντα δημιουργικές και να έχουν Καλό Πάσχα με υγεία !
Στα πλαίσια της συνεχούς επιμόρφωσης του προσωπικού του σχολείου μας , στις 18/3 παρακολούθησε την ενδοσχολική επιμόρφωση που διοργάνωσε το συστεγαζόμενο Ειδικό Νηπιαγωγείο «Μαρία Δημάδη» . Η κοινωνική λειτουργός Αναστασία Μήτσου παρουσίασε το θέμα: Η ποιότητα ζωής των γονέων παιδιών με διαταραχή του φάσματος του αυτισμού. Παρουσιάστηκαν οι στρεσογόνες καταστάσεις που βιώνουν οι γονείς όταν λαμβάνουν την διάγνωση και το υποστηρικτικό δίκτυο που θα πρέπει να τους πλαισιώνει για την διαχείριση της κατάστασης. Συζητήθηκε ό ρόλος των εκπαιδευτικών και του ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού των ειδικών σχολείων στην υποστήριξη και την συμβουλευτική των γονέων παιδιών με αυτισμό. Συγχαρητήρια στη συνάδελφο και ευχαριστούμε πολύ για την πρόσκληση !
Θα θέλαμε για μία ακόμη φορά να ευχαριστήσουμε θερμά τις γυναίκες της Inner Wheel Αγρινίου και την Πρόεδρο κα. Αθανασία Κουτσοσπύρου για τη συνεχή υποστήριξη του σχολείου μας μέσα από τις δράσεις του ομίλου . Αυτή τη φορά έγινε η παραλαβή και η εγκατάσταση ενός ακόμη τμήματος της σχολικής μας βιβλιοθήκης, καθιστώντας ευκολότερη την οργάνωση και ταξινόμηση του εκπαιδευτικού μας υλικού . Τους ευχόμαστε να έχουν υγεία και καλή συνέχεια στο φιλανθρωπικό τους έργο !
Την Παρασκευή 12/4 επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο από την 1η 2η & 3η ΤΟΜΥ οι οποίες σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας υλοποιούν στα σχολεία προγράμματα Αγωγής Υγείας . Συγκεκριμένα στο σχολείο μας υλοποιήθηκε πρόγραμμα Στοματικής Υγιεινής και Σωστής Διατροφής . Αρχικά μιλήσαμε για την υγιεινή των δοντιών , έγινε προληπτικός έλεγχος στα παιδιά , τους δόθηκε εκπαιδευτικό πρόπλασμα των γνάθων στο οποίο μέτρησαν δοντάκια και προσπάθησαν να εφαρμόσουν σωστά τη χρήση οδοντόβουρτσας, είδαμε βίντεο, τραγουδήσαμε κ.α. Ευχαριστούμε πολύ τις νοσηλεύτριες κα Πλυταριά Μαρία και Δροσοπούλου Ελένη για την υλοποίηση του προγράμματος και τη σχολική μας νοσηλεύτρια κα Μίχου Αγγελική που συντόνισε συνολικά τη δράση .
Στα πλαίσια ενδοσχολικής επιμόρφωσης του εκπαιδευτικού προσωπικού , στις 22 Μαρτίου διοργανώθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Λάμπρο Αγγέλη δύο επιμορφωτικά σεμινάρια . Το πρώτο θέμα με τίτλο « Ελληνική Νοηματική Γλώσσα – Βασικές Αρχές Διδασκαλίας» παρουσίασε η κα Πέρσα Διονυσίου – Δασκάλα Ειδικής Αγωγής – ΕΝΓ ενώ το δεύτερο θέμα παρουσίασε η κοινωνική λειτουργός κα Τσώνη Πολυξένη και αφορούσε τη «Σχολική Διαρροή – Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες» . Τις επιμορφωτικές εργασίες παρακολούθησε και το προσωπικό του συστεγαζόμενου Ειδικού Νηπιαγωγείου “Μαρία Δημάδη”.