Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου,

Σε προηγούμενο άρθρο μας γράψαμε πως η ανακύκλωση και γενικότερα η προστασία του περιβάλλοντος είναι θέμα παιδείας και κουλτούρας. Σήμερα λοιπόν οι μαθητές της Ε΄ τάξης έκαναν πράξη τη θεωρία αυτή.

Στον σημερινό μας περίπατο στο χώρο του παλιού δημοτικού σχολείου του Μαυρολοφου με μεγάλη μας χαρά παρακολουθήσαμε τους μαθητές της Ε΄ τάξης να αφήνουν το παιχνίδι και να «πιάνουν δουλειά». Τα παιδιά διαπίστωσαν πως στον χώρο του σχολείου υπήρχαν αρκετά πεταμένα σκουπίδια και χωρίς καμία νύξη, χρησιμοποιώντας ένα παιδικό καρότσι, μάζεψαν  από μόνοι τους τα σκουπίδια που υπήρχαν και τα πέταξαν στους ανάλογους κάδους.

Ακόμη και στην εκδρομή τους συνέχισαν την ανακύκλωση που κάνουν καθημερινά στην τάξη τους με τον κύριο τους, κ. Ζιώγα Θόδωρο.

Τα παιδιά μας δείχνουν τον δρόμο…. Κάνουν πράξη αυτά που μαθαίνουν…..Προστατεύουν & ομορφαίνουν τον χώρο τους.

Ας τα ακολουθήσουμε….

τίτλο20211202 113708