Δράση «βιβλία στο σχολείο»

Και το σχολικό έτος 2019-2020, με σχετική υπουργική απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, θα υλοποιηθεί η δράση «βιβλία στο σχολείο» δύο Σαββατοκύριακα το μήνα. Οι εκπαιδευτικοί δε θα αναθέτουν εργασίες για τη Δευτέρα που ακολουθεί, με σκοπό οι μαθητές να μην ασχολούνται με την προετοιμασία των μαθημάτων. Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων η δράση θα υλοποιηθεί τα παρακάτω Σαββατοκύριακα:

Αποτέλεσμα εικόνας για βιβλια στο σχολειο

ΜΗΝΑΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΙΟΥΝΙΟΣ       –

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες και αγαπητά μας παιδιά ,

Με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2019-2020, σας ευχόμαστε ένα όμορφο, ομαλό και δημιουργικό σχολικό έτος που θα προσφέρει νέες γνώσεις και εμπειρίες στους μαθητές.

Εν όψει του νέου σχολικού έτους είμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε τους μαθητές  μας. Σας περιμένουμε την Τετάρτη 11/09 και ώρα 8:30 π.μ.  στον αγιασμό που θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του  σχολείου.

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια  του σχολείου

Λειτουργία σχολικής μονάδας.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 06/06/2019 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην Τακτική Γενική Συνέλευση του Συλλόγου εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπ/σης Ν.  Μεσσηνίας  και στις  Εκλογές αντιπροσώπων .

Η Δ/ντρια

Εγγραφές στο Ολοήμερο Τμήμα

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Έως τις 11-06-2019 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών στην σχολική μονάδα η σχετική αίτηση που σας έχει αποσταλεί με τα παιδιά.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:
α) Οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.
Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους,ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.
β) Οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι,
πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του
ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν
σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι
ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.
γ) Η εγγραφή των μαθητών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς
προϋποθέσεις.

Η Δ/ντρια του σχολείου

Λειτουργία σχολικής μονάδας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των Δημοτικών, Κοινοτικών και Περιφερειακών εκλογών της 26ης  Μαΐου 2019, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 24 Μαΐου 2019 και τη Δευτέρα 27 Μαΐου 2019.

Σε περίπτωση που γίνουν επαναληπτικές  εκλογές το σχολείο θα παραμείνει κλειστό την Παρασκευή 31/05/2019 και τη Δευτέρα 03/06/2019.

Επίσκεψη οδοντιάτρου

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 15/05/2019 στο σχολείο μας στις 10:15 π.μ θα βρίσκεται οδοντίατρος για τον καθιερωμένο έλεγχο των δοντιών των παιδιών . Παρακαλώ φροντίστε τα παιδιά  να έχουν μαζί τους  οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.

Η Δ/ντρια του σχολείου

Εκδηλώσεις Εορτασμού 25ης Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς /κηδεμόνες ,

Την Παρασκευή 22/03/2019 τα παιδιά θα έρθουν στο σχολείο κανονικά χωρίς τσάντες .  Η γιορτή που έχουν ετοιμάσει τα παιδιά της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης  θα ξεκινήσει στις 9:00π.μ

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει . Ώρα αποχώρησης :10:00 π.μ . Φροντίστε να παραλάβετε τα παιδιά σας εγκαίρως.

Την Κυριακή 24/03/2019  τα παιδιά που έχουν ποίημα για την εξέγερση των  Ντρέδων να βρίσκονται στο Άνω Δώριο (Σουλιμά ) στις 11:30 π.μ

Την Δευτέρα 25/03/2019  τα παιδιά θα προσέλθουν στο σχολείο στις 9:30 π.μ  όπου με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών θα μεταβούν στην εκκλησία. Θα ακολουθηθεί το πρόγραμμα εορτασμού που έχει αποσταλεί από το Δήμο Οιχαλίας. Θα παραλάβετε τα παιδιά σας από την πλατεία μετά το πέρας των εκδηλώσεων. Φροντίστε τα παιδιά να είναι κατάλληλα ντυμένα για  την παρέλαση ( παραδοσιακές φορεσιές αν διαθέτουν διαφορετικά μπλε παντελόνι για τα αγόρια,μπλε φούστα για τα κορίτσια και λευκό πουκάμισο ή μπλούζα .)

Ευχαριστώ για την συνεργασία.

Ενημερωτικό Σημείωμα – Επίδοση βαθμολογίας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας γνωρίζουμε ότι την Δευτέρα 18-03-2019 και ώρα 13:15 θα δοθούν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας οι Έλεγχοι Προόδου των μαθητών /τριών για το Β΄Τρίμηνο. Για τους μαθητές /τριες των Α΄και Β΄τάξεων , που δεν υπάρχει γραπτή  βαθμολογία , θα γίνει προφορική ενημέρωση .

Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Δίωρη Δράση – Απόκριες 2019

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 08/03/2017 τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες στο χώρο του σχολείου θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις στα πλαίσια του εορτασμού της Αποκριάς. Παρακαλώ όπως φροντίσετε τα παιδιά να έχουν μαζί τους τις στολές τους . Απαγορεύεται η χρήση χαρτοπόλεμου, σπρέι, αφρού και γενικότερα ότι θεωρείται επικίνδυνο για την ασφάλεια των παιδιών. Επίσης  όποιοι  μπορείτε  ετοιμάστε ότι κρίνετε κατάλληλο  για τη μικρή γιορτή των παιδιών . Ευχαριστούμε για την συνεργασία.

ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑ !!!