Δημοσιεύθηκε στην Σχ. Έτος 2023 -2024

Ευχαριστήριο Σημείωμα

Το σχολείο αποτελεί ένα ανοιχτό και ζωντανό οργανισμό που θεωρείται και είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας.
Σκοπός του είναι να καλλιεργήσει παιδαγωγικές, κοινωνικές και δεξιότητες ζωής. Κάποιες από αυτές είναι η αλληλεγγύη, η προσφορά και η αλληλοβοήθεια.
Κάτω από αυτό το πρίσμα θα θέλαμε και εμείς να ευχαριστήσουμε ανθρώπους και επιχειρήσεις που υποστήριξαν έμπρακτα το Δημοτικό Σχολείο Δικαίων καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023 – 2024 αναδεικνύοντας και υπηρετώντας την έννοια της αλληλεγγύης της προσφοράς και της αλληλοβοήθειας .
Ειδικότερα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε
1.Τον κ. Ματουσίδη Χρήστο για την προσφορά του σε κάδους απορριμμάτων και χριστουγεννιάτικα λαμπάκια για τα δέντρα των σχολικών τάξεων.
2.Τον όμιλο Αγγελικούδη, ο οποίος πρόσφερε στο σχολείο μας πολιτικούς, γεωφυσικούς και ιστορικούς χάρτες αξίας 2.000 ευρώ.
3.Τον κ. Πάνο Ισμαήλο και τον όμιλο Α. Ισμαήλος Α.Ε. για τη δωρεά σε υλικά κατασκευής του θερμοκηπίου στην αυλή του σχολείου μας και αντικατάσταση κουφωμάτων αλουμινίου της αποθήκης ύψους 2.500 ευρώ.
4.Ο Ροταριανός Όμιλος Κηφισιάς και Καστρί πρόσφερε λογοτεχνικά και επιστημονικά βιβλία αξίας 300 ευρώ.
5.Το ΑΧΕΠΑ – ΠΥΛΑΙΑΣ – ΧΟΡΤΙΑΤΗ, με τον κ. Νίκο Τσομπανίδη προσέφερε σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό, ώστε η διδακτική διαδικασία να αποκτήσει πιο ελκυστικό και βιωματικό χαρακτήρα για τους μαθητές και μαθήτριες μας, αξίας 1.500 ευρώ.
6.Ελληνικό Τμήμα της ΙΒΒΥ – Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου με εκπρόσωπο την κ. Δερματά προσέφερε πρωτότυπα και σύγχρονα βιβλία αξίας 200 ευρώ.
7.Ο κ. Ιωάννης Ιγγλέσης προσφορά πετρελαίου θέρμανσης 1.000 λίτρων αξίας 1.300 ευρώ.
8.Το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου & Μαρίνας Μαρτίνου και την Εταιρεία Πολιτιστικού και Κοινωφελούς έργου «ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ» για την προσφορά πετρελαίου θέρμανσης 1.500 λίτρων, αξίας 2.000 ευρώ.
9.Η εταιρεία Κρόνος Α.Ε. προσέφερε εκπαιδευτικό υλικό αξίας 1.000 ευρώ.
10.Η εταιρεία «Μεϊδάνης Ηλεκτρολογικό Υλικό & Φωτισμός» προσέφερε λαμπάκια χριστουγεννιάτικου στολισμού για όλο το σχολείο, εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.
11.Ο κ. Αρχοντόγλου Χάρης προσέφερε σύγχρονο αθλητικό υλικό.
12.Ευχαριστούμε επίσης τον κ. Δημάκη Βασίλη για την προετοιμασία και τον καθαρισμό του χώρου για το θερμοκήπιο όπως επίσης και την δημιουργία ενός σκάμματος άλματος εις μήκος στη βορειοδυτική αυλή του σχολείου.
13.Θα θέλαμε επίσης να ευχαριστήσουμε τον κ. Καραδήμο Ευάγγελο για την προσφορά του σε αναμνηστικά μπλουζάκια με το λογότυπο και το έμβλημα του Δημοτικού Σχολείου Δικαίων για όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας. Επίσης θα ήταν παράλειψη μας να μην αναφέρουμε την εθελοντική του βοήθεια και υποστήριξη κατά το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου και της εκδήλωσης της Τσικνοπέμπτης.
14.Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Δικαίων που παρέμεινε σταθερός υποστηρικτής και σύμμαχος καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Ήταν παρόντες σε κάθε σχολική εκδήλωση, ενίσχυσαν οικονομικά την ολοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στην Αλεξανδρούπολη δωρίζοντας τα εισιτήρια εισόδου για το Εθνολογικό και Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης αξίας 130 ευρώ και προμήθευσαν το σχολείο με φορητό μεγάφωνο – ηχείο και μικρόφωνο αξίας 370 ευρώ.
15.Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Δικαίων που παρέμεινε σταθερός υποστηρικτής και σύμμαχος καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Ήταν παρόντες σε κάθε σχολική εκδήλωση, ενίσχυσαν οικονομικά την ολοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στην Αλεξανδρούπολη δωρίζοντας τα εισιτήρια εισόδου για το Εθνολογικό και Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης αξίας 130 ευρώ και προμήθευσαν το σχολείο με φορητό μεγάφωνο – ηχείο και μικρόφωνο αξίας 370 ευρώ.
Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όσους και όσες μας υποδεχτήκαν εγκάρδια και μας ξενάγησαν στο χώρο τους όπως στο Εθνολογικό, Ιστορικό και Αρχαιολογικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης, στην Αρχαιολογική Έκθεση Σπηλαίου Τριγώνου, τον κ. Νταλτσίδη Σταύρο και τον κ. Θεοχαρίδη Δημήτριο, στον Αγροτουριστικό Συνεταιρισμό Γυναικών Τριγώνου «Γαία», την κ. Φραγγούδη Ζωή, στον Μύλο των Πετρωτών, τον κ. Βασιλειάδη Βασίλειο και τον Αντιδήμαρχο κ. Χατζηπαναγιώτου Εμμανουήλ καθώς και τον κ. Πέτρο Αργυριάδη για την άμεση ανταπόκρισή του στα λεωφορεία που χρειαστήκαμε για την μεταφορά των μαθητών.
Τέλος να ευχαριστήσουμε την πρόεδρο κ. Σάσα Παυλίδου και την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Μάρθα Καθάριου για την γόνιμη και εποικοδομητική συνεργασία που είχαμε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.