Η φετινή σχολική χρονιά τελείωσε!

Οι μαθητές της  Α΄ τάξης  έφτιαξαν μαζί με τη δασκάλα τους δύο βίντεο τα οποία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες  θα αποτελέσουν έναν φωτεινό οδηγό όταν θα διαβάζουν  διάφορες ιστορίες. Επιπλέον, θα τους θυμίζουν την προσπάθεια που κατέλαβαν όλη τη χρονιά για να μπουν στον κόσμο των γραμμάτων και της γνώσης.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Γεωργία Παναγιωτοπούλου, τη γυμνάστριά μας, για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσέφερε.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Η δασκάλα της Α΄ Τάξης

Μαρία Παπαδημητρίου

Το αλφάβητό μας

Τα δίψηφα φωνήεντα και σύμφωνα

Η ενδοσχολική επιμόρφωση: «Σχολεία για όλους. Συμπερίληψη παιδιών προσφύγων και μεταναστών στα Ελληνικά Σχολεία», στάθηκε για μας τους εκπαιδευτικούς πηγή έμπνευσης και δημιουργίας ώστε να προκύψουν δράσεις στα πλαίσια συνεργασίας τόσο μεταξύ μας όσο και μεταξύ των μαθητών μας. Άλλωστε η φιλοσοφία του προγράμματος είναι τόσο οικεία στις αρχές – πρακτικές με τις οποίες δουλεύουμε. Έτσι προέκυψαν τρεις δράσεις.

• Οι μαθητές/τριες εμπνευσμένοι από ένα παιδικό βιβλίο με τίτλο «Ευχαριστώ» του Jarvis, ζωγράφισαν και ευχαρίστησαν αυτά που κάνουν τη ζωή τους χαρούμενη.
  • Χρωμάτισαν τα πορτρέτα τους (ιδέα της Κας Μαρίας Κολέντση, εικαστικού του σχολείου) και έκοψαν τα μπαλόνια με λέξεις που αποφάσισαν ότι αντιπροσωπεύουν όλα αυτά στα οποία βασίζεται μια αρμονική και ειρηνική συνύπαρξη μεταξύ τους.
  • Και τέλος φτιάξανε καρδούλες με την καλημέρα στις γλώσσες των χωρών τους.

Το αποτέλεσμα μας χαροποίησε όλους: γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά!

2η και 3η Δράση

Την Παρασκευή, 31 Μαΐου, το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή σε αθλητικό κέντρο «Ντίνος Κούης», στην περιοχή του Ευόσμου. Τα παιδιά έπαιξαν ποδόσφαιρο και άλλα ομαδικά παιχνίδια και το χάρηκαν πολύ! Το κόστος της μετακίνησης με λεωφορείο ανέλαβαν χορηγοί δύο εταιριών, που θέλησαν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους. Τους ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική τους πράξη!

Ξεκίνησε ο προγραμματισμός λειτουργίας του ολοήμερου προγράμματος για το σχολικό έτος 2024-25. Οι γονείς που ενδιαφέρονται μπορούν να κατεβάσουν την υπεύθυνη δήλωση εδώ, είτε να απευθυνθούν στη διεύθυνση του σχολείου.

Στα πλαίσια Σχολικού Συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς (ΠΡΟΘΕΣΥ)  η γυμνάστρια του σχολείου μας, Κα Γεωργία Παναγιωτοπούλου, δίδαξε στους μαθητές και μαθήτριες παιχνίδια συνεργασίας για να περάσει το μήνυμα της συνεργασίας με διασκεδαστικό και παιγνιώδη τρόπο. Την Πέμπτη 21 Μαΐου, μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να παίξουν μαζί αυτά τα παιχνίδια στο γυμναστήριο του σχολείου. Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία για όλους!

Την Παρασκευή, 24/5/2024, η καλλιτεχνική ομάδα «ΜΟΝΟΚΥΚΛΟ» επισκέφτηκε και πάλι το σχολείο μας. Οι δύο, αγαπημένες πια σε μας, εμψυχώτριες, η Κα Μαριάνθη και η Κα Νικόλ έδειξαν στους μαθητές και μαθήτριες παιχνίδια του τσίρκου, παλιά και καινούρια. Και όπως πάντα, η χαρά των παιδιών ήταν μεγάλη!

Τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα. Τα παιδιά έψησαν κουλουράκια και έβαψαν κόκκινα αυγά με την καθοδήγηση της Κας Μπικάκη Βασιλείας, δασκάλας της Ε΄ τάξης. Όλα πετυχημένα και πεντανόστιμα! Έκοψαν τα δύο τελευταία ποδαράκια της Κυρα Σαρακοστής (το έβδομο είναι της Μεγάλης Εβδομάδας, που δε θα ’μαστε πλέον στο σχολείο). Και φυσικά έφτιαξαν πασχαλινές δημιουργίες με τη βοήθεια της Κας Μαρίας Κολέντση, δασκάλας των Εικαστικών, αλλά και των δασκάλων των τάξεων.

Καλό Πάσχα, με υγεία!

Τα παιδιά της Δ’ και Ε’ τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα «ActingFood for schools» που διοργανώνει η Μαμαγαία σε συνεργασία με τον Δήμο Θεσσαλονίκης. Στο πλαίσιο των βιωματικών εργαστηρίων που συμμετείχαμε, τα παιδιά διερεύνησαν τις σχέσεις τους με την τροφή, χαρτογράφησαν τις καθημερινές τους ανάγκες, συνήθειες και πρακτικές και οραματίστηκαν ένα σχολείο για τη βιώσιμη τροφή.

Την Τετάρτη, 24/4/2024, το σχολείο μας παρευρέθηκε στο 8ο Φεστιβάλ Ανακύκλωσης του Δήμου Θεσσαλονίκης , στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.

Στο περίπτερο 16 της ΔΕΘ οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν δημιουργήματα από ανακυκλώσιμα υλικά, να πάρουν μέρος σε ενδιαφέροντα εργαστήρια και διαδραστικά παιχνίδια, καθώς και να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση: « Ο Οικολίνος και η Άννα κάνουν ανακύκλωση». Γνωρίσαμε τον καλλιτέχνη Γεώργιο Κοσμίδη, που εδώ και χρόνια με ανακυκλώσιμα υλικά φτιάχνει πραγματικά αριστουργήματα. Επίσης, μάθαμε για τον Καφέ Κάδο και την κομποστοποίηση, πώς δηλαδή από τροφοσκουπίδια φτιάχνεται λίπασμα (κομπόστ). Κάθε παιδί πήρε ένα ποτηράκι με χώμα στο οποίο υπήρχε λίπασμα-κομπόστ και φύτεψαν σποράκια. Ανυπομονούμε να φυτρώσουν!

Ήταν μια διασκεδαστική εμπειρία, που επιπλέον μας θύμισε ότι η ανακύκλωση είναι υπόθεση όλων μας!

Στις 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του σχολείου μας για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, παρουσία γονέων, εκπαιδευτικών και μαθητών.
Αρχικά, δόθηκαν οι έπαινοι στους μαθητές του σχολείου με την καλύτερη επίδοση και συμπεριφορά. Έπειτα, ακολούθησε η σχολική γιορτή με τη συμμετοχή των μαθητών όλων των τάξεων σε θεατρικά, ποιήματα, τραγούδια και χορούς. Τη χορωδία και τα τραγούδια ανέλαβε ο Διευθυντής του σχολείου κος Μπανος Σπυρίδων, ενώ τα χορευτικά επιμελήθηκε η γυμνάστρια του σχολείου κα Παναγιωτοπούλου Γεωργία. Υπεύθυνες της γιορτής ήταν η κα Αγγέλου Όλγα και η κα Μπικάκη Βασιλεία.
Συνεργάστηκαν όλοι οι εκπαιδευτικοί, δάσκαλοι των τάξεων και οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων.
Τέλος, η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την απαγγελία του Εθνικού Ύμνου.