3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δεκ 20174

αμεα

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας Ατόμων με Αναπηρία πραγματοποιήσαμε στη σχολική μας μονάδα βιωματικές δράσεις προβληματισμού και ευαισθητοποίησης της μαθητικής μας κοινότητας (κινητικές δραστηριότητες, προβολή ταινιών, εικαστικό εργαστήρι, κ.α.). Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία με παιγνιώδη τρόπο να «μπουν στον κόσμο» των ατόμων με ειδικές ανάγκες και να  κατανοήσουν τις ιδιαιτερότητες και τις  καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, αλλά και να αναγνωρίσουν τις ειδικές τους ικανότητες και δεξιότητες.

Κάθε χρόνο, αυτή τη μέρα, μας δίνεται η ευκαιρία ως κοινωνία να εστιάσουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία, με στόχο να βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής τους.  Ειδικά για την εκπαίδευση, η 3η Δεκέμβρη, μας υπενθυμίζει την υποχρέωση σχεδιασμού ενός Σχολείου για Όλους, όπου όλα τα παιδιά θα απολαμβάνουν τα κοινωνικά και πολιτιστικά αγαθά και θα υποστηρίζονται στη σχολική πρόοδο και την ψυχική τους υγεία χωρίς εμπόδια και περιττούς διαχωρισμούς.

Δεκέμβριος 2017