Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2017 – ΑctionΑid

Μαρ 201731

ActionAid – Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2017

Μία εκστρατεία από μαθητές όλου του κόσμου….. για τα παιδιά όλου του κόσμου!!!

Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος!!!

Οι μαθητές των Α΄ Β΄ και Γ΄ τάξεων και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Δεσφίνας την Παρασκευή 31 Μαρτίου στις 11.00΄ π.μ ένωσαν τη φωνή τους τραγουδώντας το ίδιο τραγούδι με τους μαθητές όλων των σχολείων της Ελλάδας που συμμετείχαν σε αυτή τη δράση. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές της Γ΄ τάξης δραματοποίησαν και παρουσίασαν στους μαθητές των Α΄, Β΄τάξεων και στους μαθητές του Νηπιαγωγείου Δεσφίνας την ιστορία του μικρού Μαγκντί και  χάρισαν τις αφίσες που είχαν ζωγραφίσει με το μήνυμα της δράσης στους μαθητές του Νηπιαγωγείου.

Το σχολείο μας για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχει ενεργά με διάφορες δράσεις στην εκστρατεία της Actionaid.

Πατήστε πάνω στην αφίσα για να δείτε το video της δράσης

Η εκστρατεία προωθεί έμπρακτα τον 4ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης: Ποιοτική εκπαίδευση για όλους. Φέτος η θεματική είναι αφιερωμένη στο δικαίωμα των παιδιών προσφύγων στην εκπαίδευση.

• 16,1 εκατομμύρια πρόσφυγες στον κόσμο.
  • 6 εκατομμύρια είναι παιδιά σχολικής ηλικίας.
  • Από αυτά 3,7 εκατομμύρια δεν έχουν πρόσβαση σε σχολείο.
  • Τα παιδιά πρόσφυγες είναι 5 φορές πιο πιθανό να μην πηγαίνουν σχολείο σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.

Με τη φετινή εκστρατεία δείχνουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στα παιδιά πρόσφυγες σε κάθε γωνιά του κόσμου και στέλνουμε μηνύματα αποδοχής και συνεργασίας γιατί η ποιοτική εκπαίδευση είναι δικαίωμα κάθε παιδιού!

Ολόκληρος ο Μάρτιος είναι αφιερωμένος στην εκστρατεία.  Ωστόσο η εκστρατεία θα κορυφωθεί στις 31 Μαρτίου α όταν σχολεία σε όλη την Ελλάδα θα πραγματοποιήσουν μια παράλληλη δράση-έκπληξη με πολλή, πολλή μουσική.

Μάρτιος 2017

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.