Τηλεδιάσκεψη «Σύνδεση με Σύνεση»

Ιαν 201621

ΣΣτα πλαίσια της δράσης «Σύνδεση με Σύνεση»  που υλοποιεί το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας  τηλεδιάσκεψη με θέμα την ορθή, υπεύθυνη και ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Το διαδικτυακό σεμινάριο  αφορούσε τα Δημοτικά σχολεία της Στερεάς Ελλάδας και παρακολούθησαν οι μαθητές των Δ΄, Ε΄, και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας.

Κύριος στόχος του διαδικτυακού σεμιναρίου ήταν:

• η κατανόηση από την μεριά των παιδιών της υπεράσπισης των δικαιωμάτων που έχουν στο Διαδίκτυο, αλλά και του σεβασμού των υποχρεώσεών τους που απορρέουν από τα δικαιώματα τους στον εικονικό αλλά και στο φυσικό κόσμο,
  • η ενδυνάμωσή τους να μιλούν χωρίς φόβο εάν πέσουν θύματα οποιασδήποτε μορφής ρητορικής μίσους, διακρίσεων ή εκφοβισμού και να αισθάνονται δυνατά να αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις, και
  • η προώθηση της ενεργούς και δημιουργικής συμμετοχής των παιδιών στη διαμόρφωση του Διαδικτύου που βασίζεται στον οφειλόμενο σεβασμό προς τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις αρχές της δημοκρατικής συμμετοχής.

Ιανουάριος 2016