Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

Νοέ 201430

Την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2014  οι  μαθητές  των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του  σχολείου μας θα συμμετάσχουν

σε τηλεδιάσκεψη της  Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος  με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Πρόκειται για μια συνεργασία των Υπουργείων  Παιδείας και Προστασίας του Πολίτη και Δημόσιας Τάξης

κατά την οποία θα επισημανθούν τα ακόλουθα ζητήματα:

• Η αποστολή της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
  • Τα αδικήματα και ο τρόπος που αυτά διαπράττονται μέσω διαδικτύου, καθώς και πρακτικές πρόληψης.
  • Τα φαινόμενα διαδικτυακής βίας, οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν απότις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και γενικά η πρόληψη και η αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες.
  • Στατιστικά στοιχεία, που αφορούν τη διείσδυση των Ελλήνων στο διαδίκτυο και  τις υποθέσειςπου καλείται να αντιμετωπίσει η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Οι  μαθητές του σχολείου μας θα έχουν την δυνατότητα να υποβάλουν τα ερωτήματά τους  μέσω  chat. Υπεύθυνη για την Τηλεδιάσκεψη είναι η Δ/ντρια του σχολείου.

Νοέμβριος 2014