Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Άμφισσα

Σήμερα Παρασκευή 27 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Άμφισσα.

untitled36
Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στην Έκθεση Αρχαίας Τεχνολογίας  του κ. Κοτσανά, που φιλοξενείται στο παλιό νοσοκομείο της Άμφισσας. Η έκθεση ήταν εντυπωσιακή και μάγεψε τους μαθητές μας που με μεγάλο ενδιαφέρον ανακάλυψαν τα μυστικά της τεχνολογίας των αρχαίων Ελλήνων. Οι μαθητές  επισκέφτηκαν επίσης και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Άμφισσας όπου περιηγήθηκαν με τη βοήθεια της κυρίας Ευαγγελίας Αποστόλου.

Ετικέτες: ,

Εμπλουτισμός σχολικής βιβλιοθήκης

eb0c1da8b17643bb33fd57eb5d8c23baΣτα πλαίσια των προγραμμάτων φιλαναγωσίας που υλοποιούνται στο σχολείο μας με σκοπό να προσεγγίσουν οι μαθητές μας το βιβλίο και την ανάγνωση γενικότερα, να εξοικειωθούν με τη λογοτεχνία ως πηγή ευχαρίστησης, γνώσης και εσωτερικής εμπειρίας  και να έλθουν σε επαφή με τη διαδικασία και την εμπειρία της λογοτεχνικής δημιουργίας εμπλουτίσαμε τη σχολική μας βιβλιοθήκη  με την αγορά 35 νέων τίτλων παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων.

Ευχαριστούμε την κ. Ελένη Λεοντοπούλου  για την δωρεά 13 λογοτεχνικών βιβλίων στη σχολική μας βιβλιοθήκη. Ελπίζουμε στο κάλεσμά μας για εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης του σχολείου μας,  να συνεχίσουν να ανταποκρίνονται τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας και να ενισχύσουν τη προσπάθειά μας αυτή με τη δική τους συνέργεια στην πραγμάτωση των στόχων μας.

Δωρεά Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

ceb7cebbceb5cebacf84cf81cebfcebdceb9cebacf8ccf82-cf85cf80cebfcebbcebfceb3ceb9cf83cf84ceaecf82   Ευχαριστούμε τον Αντιδήμαρχο του Δήμου Δελφών κ. Μίχο Νεκτάριο καθώς και τον κ. Καραβά Ιωάννη υπεύθυνο Επικοινωνίας και  και Δημοσίων Σχέσεων της εταιρείας Αλουμίνιον Ελλάδος, για την δωρεά μιας οθόνης και μιας κεντρικής μονάδας ηλεκτρονικού υπολογιστή αντίστοιχα.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την παρέμβαση τους στους παραπάνω φορείς .

Έκφραση συγχαρητηρίων

hΑξίζουν συγχαρητήρια στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που με τις δράσεις τους

υποστήριξαν  τις οικογένειες των παιδιών με τα σοβαρά προβλήματα υγείας στην Ιτέα.

Εορτασμός Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

551968_442815572464936_1549352475_n

Σας ενημερώνουμε πως η εκδήλωση για τον εορτασμό της Επετείου της 25ης   Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί

την Τρίτη 24 Μαρτίου 2015 στις 10.00 π.μ.

Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Ετικέτες: , ,

21 Μαρτίου: Παγκόσμια ημέρα Ποίησης και Παγκόσμια ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων

7Πατήστε πάνω στην εικόνα

Οι μαθητές της Δ΄ Τάξης με άγρυπνα τα μάτια της ψυχής, γιορτάζουμε βάζοντας χρώμα στις ανθρώπινες αξίες.

Ετικέτες: , , , , ,

Τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος αύριο Παρασκευή 20-3-2015

κατάλογοςΣας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015, η Σελήνη θα περάσει ακριβώς ανάμεσα στη Γη και τον Ήλιο, προκαλώντας το γνωστό φαινόμενο της έκλειψης Ηλίου. Λόγω των σοβαρών βλαβών που μπορεί να προκληθούν στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του οφθαλμού εξαιτίας της υπέρυθρης ηλιακής ακτινοβολίας, θα τροποποιηθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα προκειμένου όλοι οι μαθητές/μαθήτριες να παραμείνουν σε κλειστούς χώρους καθ’ όλη τη διάρκεια της έκλειψης (10.30-13.00). Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Ετικέτες: , , ,

Όχι στη βία….ναι στη φιλία

IMG_20150316_111424Όχι στη βία… ναι στη φιλία. Δράση των μαθητών του σχολείου μας.

Στο δικό μας σχολείο δεν υπάρχει η λέξη βία στα λεξικά μας…

Επίδοση βαθμολογίας Β΄ Τριμήνου – Eνημέρωση γονέων

Βαθμοί

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας  ενημερώνουμε ότι  την  Τρίτη  17 Μαρτίου 2015 και ώρα 12:30 θα  γίνει ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς όλων των τάξεων αναφορικά  με   την πρόοδο των παιδιών σας και θα δοθούν οι Έλεγχοι Προόδου του Β΄ Τριμήνου στους γονείς των μαθητών των  Γ΄, Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων. Το ολοήμερο τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά.

6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

φίλοι για πάνταΠατήστε πάνω στην εικόνα

Δράση των μαθητών της Δ΄ τάξης για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ετικέτες: , , , ,