Έναρξη μαθημάτων σχολικής χρονιάς 2014-2015

Ο αγιασμός για την έναρξη των μαθημάτων της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθει

την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 στις 8.30 το πρωί.

Στη συνέχεια οι μαθητές θα εισέλθουν στις αίθουσες για γνωριμία με τους δασκάλους τους

και θα αποχωρήσουν από το σχολείο μεταξύ 9.15 και  9.30.

Διασχολική επιμόρφωση στην Άμφισσα

Την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου 2014 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό

προκειμένου οι εκπαιδευτικοί να συμμετάσχουν στην διασχολική επιμορφωτική συνάντηση

που διοργανώνει η Σχολική Σύμβουλος της 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Φωκίδας κ. Ντάφου Ευθυμία

στο 2ο Δ.Σ. Άμφισσας, με θέμα:

΄΄Προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου για το σχολικό έτος 2014-2015

Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη΄΄

Ετικέτες: , , ,

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2014-2015

Σήμερα, Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2014, το σχολείο ανοίγει για τη νέα σχολική χρονιά 2014-15.

Για το διάστημα έως και την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου το σχολείο θα παραμένει ανοικτό κατά τις ώρες 08.00-14.00

για τη διευθέτηση κάθε ζητήματος που αφορά τους μαθητές και τη φοίτησή τους.

Ο αγιασμός για την έναρξη των μαθημάτων θα γίνει την

Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου στις 08.30.

Το ακριβές πρόγραμμα της ημέρας αυτής θα ανακοινωθεί σύντομα.

Ετικέτες: ,

Tο Ολοήμερο Τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας σας εύχεται Καλό Καλοκαίρι…!!!

Πατήστε πάνω στην εικόνα…!!!

Σαν μυρίσει καλοκαίρι
βρίσκω το δικό μου αστέρι.

Με παρέα μου το γλάρο
βλέπω μακριά το φάρο.

Ετικέτες:

Καλό Καλοκαίρι…!!!

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης σας εύχονται καλό Καλοκαίρι…!!!

Πατήστε πάνω στην εικόνα…..

Ο κόσμος λάμπει σαν ένα αστέρι, βουνά και κάμποι, δένδρα, νερά,
γιορτάζουν πάλι, καθώς προβάλει το καλοκαίρι. Θεού χαρά!
Την ώρα τούτη σκορπά ένα χέρι χάδια και πλούτη, κι η γη φορά,
σαν μια πορφύρα. Ζωής πλημμύρα το καλοκαίρι. Θεού χαρά!
Η φύση πέρα
ω νέοι και γέροι, σα μια μητέρα μας καρτερά.

Η φύση όλη σαν περιβόλι το καλοκαίρι. Θεού χαρά!

Κωστής Παλαμάς

Ετικέτες:

Eκδηλώσεις λήξης σχολικού έτους 2013-2014

• Τετάρτη 11 Ιουνίου 2014  Αθλητικές Εκδηλώσεις, ώρα 10 π.μ.
  • Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014   Γιορτή Λήξης – Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, ώρα 10 π.μ.

Δράση για την πρόληψη του καπνίσματος και τη χρήση αλκοόλ στους μαθητές της Στ΄ τάξης

Βραχεία παρέμβαση για την πρόληψη του καπνίσματος και τη χρήση αλκοόλ στο Δημοτικό σχολείο.

Στα πλαίσια της ενημέρωσης στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σχετικά με τις εξαρτησιογόνες  ουσίες «Τσιγάρο-Αλκοόλ» πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 6 Ιουνίου, βραχεία παρέμβαση τριών ωρών από την κα Φιλιππίδη Ερικέτη-Ιωάννα, επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Φωκίδας «Διαδρομή».

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ορθή και έγκυρη ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης, σχετικά με τις αρνητικές επιπτώσεις του αλκοόλ και του καπνού στον ανθρώπινο οργανισμό καθώς και η ευαισθητοποίηση των μαθητών στη φιλοσοφία της πρόληψης γενικότερα.

Εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχ. έτος 2014-2015

Οι εγγραφές των μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2014-2015 θα πραγματοποιηθούν  από   Δευτέρα 2 Ιουνίου ως και Παρασκευή 20 Ιουνίου 2014

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

• Αίτηση –  Δήλωση γονέα / κηδεμόνα  (Θα την προμηθευτείτε από  το σχολείο.)
  • Για την εγγραφή των μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα προϋπόθεση είναι η εργασιακή κατάσταση των γονέων/κηδεμόνων. Προς τούτο προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας ή ανεργίας.

Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη για το σχ. έτος 2014 – 2015

Οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη του δημοτικού  για το  σχολικό έτος 2014-2015 θα  πραγματοποιηθούν  από   Δευτέρα 2 Ιουνίου ως και Παρασκευή 20 Ιουνίου 2014. Στην Α΄ τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές συμπληρώνουν ηλικία 6 ετών στις 31 Δεκεμβρίου 2014 (δηλαδή όσοι γεννήθηκαν από 1/1/2008 έως 31/12/2008). Οι εγγραφές θα γίνονται  τις εργάσιμες ημέρες και ώρες  στο γραφείο του σχολείου.

Παρακαλούνται οι γονείς των παιδιών να προσέλθουν έγκαιρα  προσκομίζοντας το Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού, προκειμένου να παραλάβουν από τη Διευθύντρια την Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση και το Ατομικό Δελτίο Υγείας.

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Την Τρίτη 27 Μαΐου 2014 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας  ενδοσχολική επιμόρφωση που οργάνωσε η σχολική σύμβουλος της 2ης εκπ/κής περιφέρειας Φωκίδας κ. Ευθυμία Ντάφου, με θέμα: Αυτοαξιολόγηση μαθητή.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν  όλοι οι εκπαδευτικοί του σχολείου μας.

Ετικέτες: , ,