Μαθητικός Διαγωνισμός για τον Έλεγχο του Καπνίσματος

Οι μαθητές των Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας συμμετέχουν με εικαστικές δημιουργίες τους στον

2ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Έλεγχο του Καπνίσματος.

Η παρουσίαση των έργων  θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014 στο πλαίσιο

του 5ου Πανελλήνιου Συνεδρίου για τον Έλεγχο του Καπνίσματος,

το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα.

Τα μαθητικά έργα θα αναρτηθούν σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο σε όλη τη διάρκεια του Συνεδρίου.

Την ίδια ημέρα θα πραγματοποιηθεί και η απονομή των βραβείων και των επαίνων

Ετικέτες: , , ,

Αντιφυματικός εμβολιασμός (B.C.G)

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014 θα γίνει στο Σχολείο για τους μαθητές της Α΄ Τάξης  η δερματοαντίδραση Mantoux και στη συνέχεια την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014 ο αντιφυματικός εμβολιασμός (B.C.G).  Για το λόγο αυτό οι μαθητές θα πρέπει να έχουν οπωσδήποτε την Δευτέρα  μαζί τους το Βιβλιάριο Υγείας (του παιδιού). Επειδή ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός, αν κάποια μητέρα θεωρεί ότι πρέπει να ενημερώσει το γιατρό για οτιδήποτε ή αν για  λόγους υγείας δεν μπορεί να γίνει το εμβόλιο τη συγκεκριμένη μέρα, να επικοινωνήσει με τη Διευθύντρια του Σχολείου.

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Εορτάστηκε σήμερα Δευτέρα 17 Νοεμβρίου, στο σχολείο μας όπως κάθε χρόνο η επέτειος του Πολυτεχνείου,

ημέρα μνήμης  αλλά και  γιορτής της δημοκρατίας.

Οι μαθητές του σχολείου μας ετοίμασαν μια όμορφη εκδήλωση που περιλάμβανε το χρονικό του Πολυτεχνείου,

ποιήματα, τραγούδια, σχετικά βίντεο, αλλά και θεατρικό  με σκηνές  από το βιβλίο της

Ζώρζ Σαρή  << Τα Γενέθλια >>  που αναφέρεται στην περίοδο εκείνη, σε διασκευή.

Τη γιορτή του σχολείου μας τίμησε με την παρουσία του ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας

κ. Χρήστος Δημητρίου.

Εορτασμός επετείου του Πολυτεχνείου

H  εκδήλωση  για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθεί τη

Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014 στις 9.45 π.μ.

Όσοι γονείς επιθυμούν  μπορούν να προσέλθουν και να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους.

Οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο  9.20 με 9.30 και θα αποχωρήσουν στις 10.45 με 11.00 π.μ.

Την ημέρα αυτή δε θα γίνουν μαθήματα σε όλα τα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,

σύμφωνα με την σχετική εγκύκλιο του Υ. ΠΑΙ.Θ.

Λειτουργία Ολοήμερου Τμήματος

Αγαπητοί γονείς , σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Πέμπτη 13 Νοεμβρίου αρχίζει η κανονικά η λειτουργία του Ολοήμερου Τμήματος του Σχολείου μας.

Οι γονείς μπορούν να παραλαμβάνουν τα παιδιά την ώρα που έχουν δηλώσει, για να μη δημιουργούνται προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του σχολείου.

Αν κατ’ εξαίρεση έχει διαφοροποιηθεί το πρόγραμμα κάποιου παιδιού, αυτό πρέπει να δηλωθεί,

συμπληρώνοντας εκ νέου δήλωση με την ώρα  αποχώρησης.

Ετικέτες:

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Στο σχολείο μας και στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, πραγματοποιούνται ποικίλες δραστηριότητες σχετικές με το περιβάλλον, την αγωγή υγείας, τον πολιτισμό κ.λπ. με σκοπό την ολόπλευρη, αρμονική και ισόρροπη ανάπτυξη  των μαθητών μας.

Για την τρέχουσα σχολική χρονιά έχουν προγραμματιστεί και έχουν αρχίσει να υλοποιούνται τα ακόλουθα σχέδια Σχολικών δραστηριοτήτων:

Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Εθελοντικό Διήμερο Καθαριότητας

Ο Δήμος Δελφών στην προσπάθειά του να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους πολίτες του, οργανώνει

Εθελοντικό Διήμερο Καθαριότητας στις 1 και 2 Νοεμβρίου 2014

με σκοπό την ανάδειξη και προστασία σημαντικών κοινόχρηστων χώρων σε όλες τις Κοινότητες του Δήμου.

Συνεργεία του Δήμου και Ομάδες Εθελοντών απ’ όλες τις πόλεις και τα χωριά θα καθαρίσουν και θα επιμεληθούν

πλατείες, εξωκκλήσια, περιαστικά άλση και γενικά ό,τι αξιολογεί ως προτεραιότητά της η κάθε Κοινότητα.

Στην  προσπάθεια αυτή του Δήμου Δελφών  συμμετείχαν εθελοντικά και οι μαθητές του σχολείου μας.

Λειτουργία του σχολείου

Την Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2014 το σχολείο δε θα λειτουργήσει,

σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπ. Παιδείας,

λόγω συμμετοχής των εκπαιδευτικών σε εκλογές για τη συγκρότηση των Υπηρεσιακών Συμβουλίων.

Ετικέτες:

Παγκόσμια ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

Η παχυσαρκία αποτελεί ένα από τα συχνότερα προβλήματα υγείας στην παιδική ηλικία, η οποία επηρεάζει την υγεία και στην ενήλικη ζωή, καθώς φαίνεται ότι τα υπέρβαρα και παχύσαρκα παιδιά έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν παχύσαρκοι ενήλικες.Στα πλαίσια της πρόληψης της Παιδικής Παχυσαρκίας σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν  δράσεις σε όλη τη διάρκεια του σχ. έτους καθώς επίσης και  προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων από:

1 .τις Α και Β΄ τάξεις με τίτλο «Τρώω υγιεινό φαγάκι για να “χω γερό κορμάκι! »

2. και από την  Στ΄ Τάξη με τίτλο «Τρώω, γυμνάζομαι, γελώ… στη ζωή μου προχωρώ!!!»

Για την παιδική παχυσαρκία μπορείτε να πάρετε χρήσιμες πληροφορίες από τους παρακάτω συνδέσμους:

Ευ Δια Τροφήν: Εθνικοί Διατροφικοί Οδηγοί

Εθνικό Σχέδιο Δράσης για τη Δημόσια Υγεία: Αποτύπωση, πρόληψη και αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας

Παιδική παχυσαρκία: Ενημερωτικός οδηγός από την Ελληνική Ιατρική Εταιρεία Παχυσαρκίας

Ενημερωτικό φυλλάδιο από το Γενικό Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού»

Εορτασμός της Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Σας ενημερώνουμε πως η εκδήλωση για τον εορτασμό της Επετείου της 28ης   Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί

τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 στις 10.00 π.μ.,

Όσοι γονείς επιθυμούν,  μπορούν να προσέλθουν και να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους.

Οι μαθητές  θα αποχωρήσουν μεταξύ 12.15- 12.30 π.μ.

Tην Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014 οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10.15 και θα αποχωρήσουν μετά το τέλος των προγραμματισμένων εκδηλώσεων, από το σχολείο.