Ομάδα Γονέων – Βιωματικό  Σεμινάριο

3o-elamazi-35-638Ο Σύλλογος Διδασκόντων  του σχολείου μας σε συνεργασία με την κα Εριάννα Φιλιππίδη, από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας  «Διαδρομή», διοργανώνουν σεμινάριο για γονείς με θέμα «Επικοινωνία στην οικογένεια». Οι θεματικοί άξονες του βιωματικού σεμιναρίου που θα πραγματοποιηθεί σε 8 δίωρες συναντήσεις είναι: Εξαρτήσεις και πρόληψη, Επικοινωνώντας με τα παιδιά, Ανάγκες παιδιών και γονιών, Αυτοεκτίμηση, Συναισθήματα, Γονεϊκός ρόλος. Οι συναντήσεις γίνονται απογευματινές ώρες και σήμερα πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση. Το κλίμα που διαμορφώθηκε ενίσχυσε  το δέσιμο και την ανάγκη για φροντίδα της ομάδας καθώς διαπιστώθηκε για άλλη μία φορά η ανάγκη για την ύπαρξη μιας τέτοιας ομάδας. Η επόμενη  συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου στις 18:00.

Ετικέτες: , , , , , ,

Προσφορά αθλητικού υλικού

img2_10Ευχαριστούμε τον Αντιδήμαρχο Παιδείας Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Δελφών κ.

Μίχο Νεκτάριο για την  ευχάριστη έκπληξη που μας επιφύλαξε σήμερα.

Συγκεκριμένα προμήθευσε το σχολείο μας μπάλες ποδοσφαίρου και βόλεϋ, που θα καλύψουν

τις ανάγκες των μαθητών μας για τις διάφορες  αθλητικές τους δραστηριότητες, προκειμένου

το μάθημα της Φυσικής  Αγωγής να γίνεται με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Ετικέτες: , ,

Βράβευση Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας

Ευχαριστούμε τον fodsa-stereasΠεριφερειακό Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ για εκτυπωτικό πολυμηχάνημα  και το φωτοτυπικό χαρτί που παραλάβαμε σήμερα. Αυτό είναι το ΒΡΑΒΕΙΟ για την πρωτιά του σχολείου μας στον διαγωνισμό για το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δέντρο από ανακυκλώσιμα υλικά. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας αναδείχτηκε  καλύτερο στο διαγωνισμό, μεταξύ των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Δελφών αλλά και των Δημοτικών Σχολείων  της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, που οργάνωσε ο Περιφερειακός Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των  μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.

Ετικέτες: , ,

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου 2017 σήμερα.

Αξίζει να δούμε τα παρακάτω  βίντεο, πατώντας τους αντίστοιχους συνδέσμους.

σ5 Όταν βλέπεις κάτι παράξενο στο Διαδίκτυο πάντα να ζητάς βοήθεια

«Παντοπωλείο»: σποτ οικονομικές απάτες

Δεν είσαι τόσο ανώνυμος όσο νομίζεις

Εσύ αποφασίζεις τι πρέπει να γνωρίζουν οι άλλοι για σένα

Θα έκανες το ίδιο και στον πραγματικό κόσμο;

Σταμάτησε την ηλεκτρονική παρενόχληση

Ετικέτες: , , ,

Βράβευση Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας

images (6)Το χριστουγεννιάτικο δέντρο από ανακυκλώσιμα υλικά του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας αναδείχτηκε  καλύτερο στο διαγωνισμό, μεταξύ των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Δελφών αλλά και των Δημοτικών Σχολείων  της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, που οργάνωσε ο  Περιφερειακός Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των  μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.

Η βράβευση του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 18.30 στο Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας αμέσως μετά την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Δήμου Δελφών.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που με πολύ κέφι, φαντασία και δημιουργικότητα αγκάλιασαν την υπέροχη αυτή δράση του Δήμου Δελφών και του Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας!!!

Ετικέτες: , , , ,

Λειτουργία του σχολείου την Τρίτη 10 /01/2017

xionia-sxolia (1)

Κλειστά τα σχολεία αύριο στο Δήμο Δελφών

Σας ενημερώνουμε ότι, ύστερα από εισήγησή του Δ/ντή  Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας και  με απόφαση της Περιφερειακής Ενότητας Φωκίδας, όλα τα Δημοτικά Σχολεία και τα Νηπιαγωγεία της Φωκίδας θα παραμείνουν κλειστά  και αύριο Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2017, λόγω της συνεχιζόμενης κακοκαιρίας.

Ετικέτες: ,

Λειτουργία του σχολείου

xionia-sxolia (1)Κλειστά τα σχολεία αύριο στο Δήμο Δελφών

Όπως ενημέρωσε η Π.Ε. Φωκίδας, αύριο Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017 όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Δελφών σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα παραμείνουν κλειστές λόγω του παγετού και της κακοκαιρίας.

Ετικέτες: ,

«Μικροί συγγραφείς» …..έγιναν οι μαθητές της Γ΄ τάξης

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, με τη φαντασία τους «ζωντάνεψαν»  τους ήρωες των τεσσάρων υπέροχων διαδικτυακών παραμυθιών του διαγωνισμού της ΕΡΤ: mikroisyggrafeis.ert.gr.

Ζήστε, τη μαγεία των Χριστουγέννων μέσα από τη φαντασία των μαθητών μας διαβάζοντας τις ιστορίες τους, ακολουθώντας τους παρακάτω συνδέσμους:

NoXmas1030  1   koulourakia2-1030Star1030-1   13magoi2-1030

Η πόλη που δεν θα γιόρταζε τα Χριστούγεννα     Τα χριστουγεννιάτικα κουλουράκια

Το αστέρι το ‘σκασε      Οι τρεις μάγοι στην Αθήνα

Πρόκειται για ένα διαδικτυακό project της ΕΡΤ όπου τέσσερις Ελληνίδες συγγραφείς έγραψαν την ημιτελή χριστουγεννιάτικη ιστορία τους και προσκάλεσαν τα παιδιά, Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: , , , , , ,

Σας ευχόμαστε το 2017…..

20161206_114251  Ε ύ χ ο μ α ι    τ ο     2 0 1 7…..

Μια φορά κάθε χρόνο ο ουρανός ανοίγει αργά τη νύχτα κι όσες ευχές προλάβεις να ευχηθείς εκείνη τη στιγμή….. πραγματοποιούνται.

Οι μαθητές και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας σας εύχονται, με ένα όμορφο  video από το ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΕΥΧΩΝ, το 2017….

Για να δείτε το video με τις ευχές μας πατήστε πάνω στην εικόνα. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: , , ,

Οι ευχές μας στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

3f67b3bd2b3a04c8ffe62764401f0bd5_XLimagesαρχείο λήψης (1)

Οι ευχές των μαθητών μας διακοσμούν το νέο κτίριο της Εθνικής Βιβλιοθήκης στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Οι λέξεις τους είναι το πρώτο υλικό που θα κάνει ποδαρικό πριν γεμίσει το κτίριο από τα βιβλία κατά τη διάρκεια του 2017.

Ετικέτες: , , , , ,