Δημοτικό Σχολείο Δαλαμανάρας
24 Νοέ 2017

Μαθαίνοντας την ιστορία του τόπου μας

Συντάκτης: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΑΛΑΜΑΝΑΡΑΣ | Κάτω από: Δραστηριότητες

Την Τετάρτη 22-11-2017 τα Τριτάκια και τα Τεταρτάκια  του σχολείου μας, μετά την επίσκεψη στις Μυκήνες, θέλοντας να μάθουν περισσότερα για την ιστορία του τόπου μας, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό και το Πολεμικό Μουσείο της πόλης του Ναυπλίου.

Εκεί , με την καθοδήγηση των δασκάλων τους και ενός εξαιρετικού ξεναγού περιηγήθηκαν στις δύο αίθουσες του Αρχαιολογικού Μουσείου, όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να ενημερωθούν και να θαυμάσουν  σπουδαία ευρήματα των περιοχών Ναυπλίας – Ερμιονίδας, όπως η μοναδική Πανοπλία των Δενδρών.

Στο Πολεμικό Μουσείο, μέσα από τα εκθέματα που είδαν (αυθεντικά καριοφίλια, πιστόλες, γιαταγάνια, στολές,…), γνώρισαν την ιστορία της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων και της νεότερης ιστορίας της Ελλάδας, ιδιαίτερα δε τη συμμετοχή των κατοίκων της Αργολίδας στους αγώνες του Ελληνικού Έθνους.

Τα παιδιά πέρασαν υπέροχα  και έμειναν κατενθουσιασμένα από αυτήν την επίσκεψη.

Τα σχόλια είναι κλειστά.