ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Α΄& Β΄ΤΑΞΗΣ

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων» διάρκειας τριών ωρών, το οποίο πραγματοποιήθηκε από τον Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ, στο χώρο του Αγροκτήματος της Γεωπονικής Σχολής.
Στόχος του προγράμματος ήταν  η εκπαίδευση των παιδιών  σε θέματα που αφορούν τα τρόφιμα και τη θέση τους στη διατροφή, με απώτερο σκοπό την απόλαυση της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής υγείας, όχι μόνο στην παιδική ηλικία, αλλά και στην ενήλικη ζωή.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε  με την ενεργή συμμετοχή των παιδιών, η οποία κρίνεται ως αναγκαία και απαραίτητη συνθήκη για την επιτυχή διαπροσωπική και αμφίδρομη επικοινωνία του πομπού (μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ) και του δέκτη (μαθητές διαφόρων ηλικιακών ομάδων).