ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

IMG 0932

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 έγινε η καλοκαιρινή μας γιορτή με θέμα τη θάλασσα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μεταμορφώθηκαν σε ψάρια, χταπόδια, καλαμάρια, γλάρους, ναυτικούς, γοργόνες, Ποσειδώνα, θάλασσα και χόρεψαν αποχαιρετώντας τη σχολική χρονιά με ευχάριστο τρόπο! Καλό καλοκαίρι σε όλους!

ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΣΥΧΝΑ, ΤΡΩΩ ΣΩΣΤΑ

IMG 0683

Στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Αύρας για το σχολικό έτος 2023-2024, με τίτλο <<ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ , ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΣΥΧΝΑ >>,

μάθαμε τα οφέλη της καθημερινής άσκησης , γνωρίσαμε τα ατομικά και ομαδικά αθλήματα και μάθαμε την αξία της άσκησης και της γυμναστικής. Επιπλέον, επισκεπτήκαμε το γήπεδο του στίβου Αλεξανδρούπολης ΄΄Φώτης Κοσμάς΄΄, και κάναμε μια εισαγωγή στα αθλήματα του κλασσικού αθλητισμού, σε συνεργασία με τον φορέα ΄΄ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ΄΄ και όλοι οι μαθητές έτρεξαν και αλλληλεπίδρασαν στο αγώνισμα της αντοχής και της ταχύτητας. Ακόμη, μιλήσαμε για την υγιεινή διατροφή, φτιάξαμε την πυραμίδα της διατροφής, και εξηγήσαμε την σημαντικότητα της ως μέσο πρόληψης της παιδικής παχυσαρκίας. Τα παιδιά αποκόμισαν πολλές γνώσεις για την σωστή διατροφή με παιγνιώδη χαρακτήρα που χρησιμοποιήσαμε στις δράσεις μας κατά το σχολικό έτος.

Μαμούγκα Διονυσία, Σκεύα Αικατερίνη, Αγγελακούδη Ζήνα

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Καταγραφή

Την Παρασκευή 31 Μαΐου παρακολουθήσαμε την ενδοσχολική επιμόρφωση 3 ωρών με τίτλο “Παιδική παχυσαρκία-Αιτίες και αντιμετώπιση” με εισηγήτρια την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής Μαμούγκα Διονυσία.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ

εικόνα Viber 2024 06 03 10 57 45 373

εφγη 1Την Παρασκευή 17 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στη Σταυρούπολη και τους Τοξότες του Ν. Ξάνθης. Αρχικά, επισκεφθήκαμε τη Σταυρούπολη για να κάνουν οι μαθητές ιππασία σε ένα χώρο δίπλα στον ποταμό Νέστο. Η ιππασία ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους και ήταν μια αξέχαστη εμπειρία.

ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ

IMG 0789

Τη Δευτέρα, 20 Μαΐου επισκέφθηκαν το σχολείο μας λιμενικοί από το κεντρικό Λιμεναρχείο Αλεξ/πολης να μιλήσουν στους μαθητές για τους κινδύνους που έχει η θάλασσα τους καλοκαιρινούς μήνες και πώς να προστατευτούν. Οι μαθητές παρακολούθησαν ένα ενημερωτικό-εκπαιδευτικό βίντεο και συζήτησαν με τους υπεύθυνους λιμενικούς τι πρέπει να προσέχουν και μς ποιο τρόπο πρέπει να συμπεριφέρονται για να απολαμβάνουν τη θάλασσα χωρίς προβλήματα το καλοκαίρι. Η ενημέρωση τελείωσε με ένα τραγούδι. Ευχαριστούμε την Υποπλοίαρχο Λ.Σ. Μπαξεβάνη Σταματία και την Ανθυπασπιστή Χατζή Ευαγγελία για την όμορφη παρουσίαση.

Τα δόντια μου προσέχω, υγεία και χαρά για να έχω!

IMG 0791

Ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο “Τα δόντια μου προσέχω, υγεία και χαρά για να έχω” που εκπονήθηκε στο σχολείο μας κατά το σχ. έτος 2023-2024. Μιλήσαμε για τις τροφές που καταστρέφουν τα δόντια αλλά και για εκείνες που  τα προστατεύουν, μας μίλησαν οι οδοντίατροι και έλεγξαν τα δόντια των μαθητών( οι μαθητές με τα πιο γερά δόντια πήραν βραβείο), φτιάξαμε οδοντοστοιχίες και μάθαμε τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για γερά δόντια και υγιή χαμόγελα! Τέλος, τα βάλαμε όλα αυτά σε ένα βιντεάκι για να τα θυμόμαστε! (Πατήστε στον σύνδεσμο για να το δείτε).

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαμούγκα Διονυσία ΠΕ11, Σκεύα Αικατερίνη ΠΕ70, Πεχλιβάν Χασάν Μεμέτ ΠΕ73

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 2024

IMG 0710

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 γιορτάσαμε τον ερχομό της άνοιξης με τα χελιδονίσματα. Οι μαθητές έχοντας μαζί τους χελιδόνια που έφτιαξαν από χαρτόνι και στεφανάκια από λουλούδια στα μαλλιά τραγούδησαν στους κατοίκους του χωριού τα κάλαντα της άνοιξης. Οι κάτοικοι τους υποδέχτηκαν στα σπίτια τους και τους  επιβράβευσαν με σοκολάτες και γλυκίσματα!

Γιορτή 25ης Μαρτίου

Οι ήρωες μας μιλούν. 1

Την Παρασκευή 25 Μαρτίου 2024 γιορτάστηκε στο σχολείο μας η επανάσταση του 1821 με ποιήματα, θεατρικό , τραγούδια και παρέλαση. Οι μαθητές έδωσαν βήμα στους πρωταγωνιστές της επανάστασης και μίλησαν για τον βίο και τα κατορθώματά τους. Η Μπουμπουλίνα, ο Υψηλάντης, η Μαντώ Μαυρογένους, ο Ρήγας, ο Καποδίστριας, ο Κολοκοτρώνης μας μίλησαν για χρόνια δοξασμένα…

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

IMG 20240322 105947538 1

Την Παρασκευή, 22-3-2024 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολικη επιμόρφωση με θέμα “Πρώτες βοήθειες για εκπαιδευτικούς” διάρκειας 3 ωρών. Η επιμόρφωση έγινε σε συνεργασία με το Διαπολιτισμικό Σχολείο Σαπών και το Νηπιαγωγείο Αύρας. Εισηγήτρια ήταν η σχολική νοσηλεύτρια Αγγελακούδη Ζήνα. Οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για το πώς πρέπει να δράσουν με ψυχραμίασε περίπτωση ατυχήματος, εγκαυμάτων, επιληπτικής κρίσης κ.α. Η ενημέρωση ήταν  πλήρης και διαφωτιστική.

ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ

Χωρίς τίτλο1

Στα πλαίσια του προγράμματος ” Τα δόντια μου προσέχω, υγεία και χαρά για να έχω” επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι υπεύθυνοι του τμήματος Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας ΠΕ Έβρου προκειμένου να μιλήσουν στους μαθητές για τη στοματική υγιεινή και να δώσουν οδηγίες για την περιποίηση των δοντιών. Τέλος, η οδοντίατρος εξέτασε τα δόντια των μαθητών και έδωσε οδηγίες ατομικά σε κάθε μαθητή. Ευχαριστούμε την οδοντίατρο Τσανίδου Ειρήνη και την επισκέπτρια Υγείας Κουβάτα Βαρβάρα.