Ευχαριστήριο για τον κ.Πέτρο Παυλίδη

θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον εικαστικό του σχολείου μας κ.Πέτρο Παυλίδη, για την υπέροχη ζωγραφιά που φιλοτέχνησε  στις βρύσες του σχολείου μας, Η δημιουργία του όχι μόνο ομορφαίνει τον χώρο μας, αλλά αποτελεί και μια πηγή έμπνευσης και χαράς για τα παιδιά. Η ζωγραφιά του  αγγίζει την παιδική φαντασία και γεμίζει το σχολείο μας με χρώμα και ζωντάνια.Ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας για το ταλέντο του, την αφοσίωσή του και την αγάπη του προς τα παιδιά.

1713838648923

Επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του Σχολείου μας με τη ” Διέξοδο ” με θέμα τη διαχείριση άγχους αλλά σχέσεων στον εργασιακό χώρο

1711620419084 2

Η δράση αυτή έγινε στα πλαίσια της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας.

Επιμορφωτική συνάντηση με στόχο την ενημέρωση των εκπαιδευτικών του Σχολείου μας σε θέματα Φυσικών επιστημών από τον κ. Κακλαμάνο Ιωάννη

1711962995296

Η συγκεκριμένη δράση έγινε στα πλαίσια της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στον ραδιοφωνικό σταθμό της Μητρόπολης Καστοριάς

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 η Δ’ τάξη του Σχολείου μας επισκέφθηκε τον  ραδιοφωνικό σταθμό της Μητρόπολης Καστοριάς.
Σκοπός της επίσκεψης ήταν να παρακολουθήσουν τη ραδιοφωνική εκπομπή της κ. Σόνιας, παλιάς και αγαπημένης συναδέλφου του σχολείου μας, αλλά και να συμμετάσχουν σ’ αυτήν. Αρχικά τα παιδιά ξεναγήθηκαν από την κ. Σόνια στο δρόμο από την πλατεία Ομονοίας μέχρι τη Μητρόπολη όπου υπάρχουν σημαντικά μνημεία του τόπου μας. Στη συνέχεια μας υποδέχτηκε στην οικία του ο Μητροπολίτης μας. Αυτή ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.Κατόπιν τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους τού σταθμού από τον ραδιοφωνικό παραγωγό, ο οποίος τους έδωσε χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την παραγωγή μιας ραδιοφωνικής εκπομπής και την ηχοληψία.
Κατά τη διάρκεια τής παραμονής τους στον ραδιοφωνικό σταθμό τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά μια ραδιοφωνική εκπομπή και να εκφωνήσουν μαζί με την κ. Σόνια  ποήματα και κείμενα με θέμα το βουνό.
Ήταν πραγματικά μια μοναδική εμπειρία και ευχαριστούμε όλους για τη θερμή υποδοχή που μας επιφύλαξαν!!!
Τους μαθητές  συνόδευσαν στις εγκαταστάσεις τού ραδιοφωνικού σταθμού η κ. Παπαγιαννοπούλου Όλγα  , υπεύθυνη δασκάλα τού τμήματος  και η υπεύθυνη καθηγήτρια Γαλλικών  κ. Αλεξιάδου Νόπη.

IMG 273fd770c666e640f9e2079d7ed64882 V IMG 97441a3628501cf038acc8aff7d30808 V IMG ce29dde0b22a14bbc9b99beff62d6a6f V

Παρουσίαση της Σχολικής Συμβούλου στο Σχολείο μας

Την Τετάρτη 14-02-2024 πραγματοποιήθηκε παρουσίαση στο Σχολείο μας από την Σύμβουλο Εκπαίδευσης Καστοριάς κ. Αλίκη Καζταρίδου με θέμα” Ο ρόλος του Σχολείου και της οικογένειας στη σχολική πρόοδο του παιδιού ” στα πλαίσια της συνεργασίας σχολείου και οικογένειας με στόχο τα μέγιστα μαθησιακά αποτελέσματα των μαθητών. Ευχαριστούμε θερμά τη Σύμβουλό μας για την τόσο ουσιαστική και εποικοδομητική συνάντηση που διοργάνωσε κατά την οποία συζητήθηκαν σημαντικά θέματα που απασχολούν την εκπαιδευτική κοινότητα στις μέρες μας!

1707983958556

Έκθεση Λαογραφίας στο Σχολείο μας

Οι μαθητές της Β’ τάξης του Σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κ. Μάττα Φανής, διοργανώνουν  έκθεση Λαογραφίας στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας.

IMG 20240214 105114 1707983958716