Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου οι μαθητές της Στ2 τάξης του 1ου Δημοτικού και της Στ του 2ου Δημοτικού επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Όψεις της καθημερινής ζωής». Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν στην αίθουσα εκπαιδευτικών προγραμμάτων για το πρόγραμμα από τις υπεύθυνες του μουσείου και στη συνέχεια, σε ρόλο αρχαιολόγου, μελέτησαν και κατέγραψαν τα αντικείμενα στην αίθουσα  του Μουσείου «Παλαιοχριστιανική Πόλη και Κατοικία».

Τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες, συμμετείχαν σε δημιουργικές εργασίες  και με τη βοήθεια των φύλλων εργασίας  κατέγραψαν τα εκθέματα του μουσείου και παρουσίασαν τις εργασίες στους συμμαθητές τους. Έτσι γνώρισαν για την κατοικία στο Βυζάντιο, για τα οικιακά σκεύη και τη διατροφή στο Βυζάντιο αλλά κυρίως απέκτησαν την εμπειρία μιας ευχάριστης και εποικοδομητικής επίσκεψης στο Μουσείο.