Ο σχολικό μας κήπος

Ιούλ 201615

Εικόνα17Η Α1 τάξη ασχολήθηκε με τον σχολικό κήπο φυτεύοντας αρωματικά και καλλωπιστικά φυτά. Η ενασχόληση των μαθητών με το σχολικό κήπο, τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν διαφορετικά είδη  φυτών, τα στάδια φύτευσης και ανάπτυξης και τους παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η ανάπτυξή τους.

Στα παρτέρια φυτεύτηκαν δύο είδη αρωματικών φυτών λεβάντες και  δεντρολίβανα. Τα παιδιά έμαθαν  για τις ευεργετικές ιδιότητες των αρωματικών φυτών και την χρήση  τους, τόσο για φαρμακευτικούς σκοπούς όσο και την καθημερινή τους χρήση  στο μαγείρεμα.

Επίσης σε διάφορα σημεία της αυλής τοποθετήθηκαν παλιά λάστιχα αυτοκινήτων, στα οποία φυτεύτηκαν καλλωπιστικά φυτά για να ομορφύνει ο χώρος μας.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, κουβάλησαν μόνα τους το  χώμα, φύτεψαν τα λουλούδια και ανέλαβαν την περιποίηση και το καθημερινό τους πότισμα.

Εικόνα10Εικόνα21Εικόνα3 Εικόνα4Εικόνα15  Εικόνα22

Πρόγραμμα Erasmus+