Η αυτοεκτίμηση ως παράγοντας αποφυγής βίαιων συμπεριφορών

Αφίσα Νταφούλη 18-2-2015Την Τετάρτη 18 Φεβρουάριου το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων των Δημοτικών Σχολείων ομιλία από τον κ. Βάιο Νταφούλη, Διευθυντή Παιδοψυχιατρικού Τμήματος του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης, με θέμα «η αυτοεκτίμηση ως παράγοντας αποφυγής βίαιων συμπεριφορών». Στην αρχή της εκδήλωσης οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων παρουσίασαν εν συντομία, τις δράσεις που αναπτύσσονται στα πλαίσια της πρόληψης της ενδοσχολικής βίας και της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Στη συνέχεια οι παρευρισκόμενοι, γονείς και εκπαιδευτικοί, άκουσαν με πολύ ενδιαφέρον τον κ. Νταφούλη, ο οποίος, μεταξύ των άλλων μίλησε για την κοινωνική νοημοσύνη και πως δρα στις ανθρώπινες σχέσεις, τη σημασία της επιβράβευσης των παιδιών στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους και το ρόλο των γονέων στην τόνωση της αυτοπεποίθησης των παιδιών τους. Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

DSC03260 DSC03264 DSC03269