Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε από τη φετινή χρονιά, την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξαχθεί στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Την ημέρα αυτή θα διεξαχθούν αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, αθλήματα, προβολές ταινιών, συζήτηση για τις έννοιες της βίας, του ρατσισμού, του κοινωνικού αποκλεισμού, καλλιτεχνική – εικαστική – μουσική δημιουργία με συναφή θεματολογία.