Κυκλοφορώ με ασφάλεια

Την Τρίτη 10 Ιουνίου οι μαθητές της Γ΄1 τάξης παρουσίασαν στους μαθητές του Σχολείου τις δραστηριότητες που έκαναν στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Κυκλοφορώ με ασφάλεια”.

Σκοπός του προγράμματος, που έγινε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, ήταν  να μάθουν τα παιδιά να κυκλοφορούν με ασφάλεια στο δρόμο, να αναγνωρίζουν τα σήματα οδικής κυκλοφορίας  και να αποκτήσουν κυκλοφοριακή συνείδηση σαν πεζοί και σαν οδηγοί αργότερα.

Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες όπως:

• —Ζωγραφιές με  τα οχήματα του μέλλοντος και κατασκευή μηχανών με ανακυκλώσιμα υλικά.
  • —Κατασκευή σημάτων οδικής κυκλοφορίας.
  • Κατασκευή επιτραπέζιου παιχνιδιού  με τον Κ.Ο.Κ.
  • Κατασκευή μακέτας.
  • Δημιουργία τραγουδιού με τίτλο ‘’τα παιδιά διασχίζουν το δρόμο’’.

Υπεύθυνοι ήταν οι εκπαιδευτικοί Βλάχτσης Ιωάννης και Σαλονικίδου Ραχήλ.

Δείτε την εργασία Κυκλοφορώ με ασφάλεια

DSC02164DSC02161 DSC02176DSC02171 DSC02184 DSC02185 DSC02186DSC02165 DSC02170