Γιορτή μεταξοσκώληκα

ethnikodiktyometaxiΓια τρίτη συνεχόμενη χρονιά το 1ο Δημοτικό Σχολείο συμμετείχε στο Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Το μετάξι» που συντονίζει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σουφλίου. Στόχος του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές από κοντά τον μεταξοσκώληκα και το μετάξι και να κατανοήσουν την αξία του και τη θέση του ως πρότυπο μοντέλο βιώσιμης ανάπτυξης.

Έτσι το Μάιο προμηθευτήκαμε από το Σουφλί μεταξοσκώληκες και οι μαθητές ανέλαβαν την εκτροφή τους. Παρόλο που ο μεταξοσκώληκας είναι ευαίσθητος κι απαιτητικός  κι απαιτεί ιδιαίτερη φροντίδα, καταφέραμε να μεγαλώσουν αρκετοί, τους οποίους πήραν οι μαθητές σπίτι τους όταν έκλεισαν τα σχολεία.

Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί Σαλονικίδου Ραχήλ και Βουδρισλής Νίκος.

DSC01969DSC02010 DSC02001DSC01975DSC02002 DSC02006