Το σποράκι

Η εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία είναι μια διαδικασία που αρχίζει από την παιδική ηλικία και αποβλέπει στη διαμόρφωση ενημερωμένων και ευαισθητοποιημέων πολιτών. ‘Ετσι, αποφασίσαμε να φυτέψουμε σπόρους λαχανικών για να κατανοήσουν οι μαθητές μας τη σημασία των σπόρων, να γνωρίσουν τα στάδια ανάπτυξης και το βιολογικό κύκλο των φυτών και να αισθανθούν τη χαρά της δημιουργίας και της προσωπικής υπευθυνότητας.

Για να προστατεύσουμε μάλιστα και να αναδείξουμε τα ενδημικά είδη της ελληνικής χλωρίδας πήραμε σπόρους από την οργάνωση Πελίτι που προσπαθεί να διατηρήσει τις παραδοσιακές ποικιλίες. Έτσι οι μαθητές και μαθήτριες πήραν το δικό τους κυπελάκι, φύτεψαν το σπόρο τους (ντομάτα, ντοματάκι, καρπούζι, ηλιόσπορο, ματζουράνα κλπ.) και θα τον φροντίζουν καθημερινά μέχρι να μεγαλώσει, οπότε θα τον πάρουν σπίτι τους για να τον μεταφυτέψουν. Ταυτόχρονα θα καταγράφουν τις παρατηρήσεις τους και θα συζητούν με τους συμμαθητές τους και τους δασκάλους τους της πορεία ανάπτυξηςτων φυτών τους.

DSC01838DSC01807  DSC01827 DSC01828 DSC01847