ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Τη Δευτέρα 18/5 και ώρα 17.00 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: «Ενδοσχολικός εκφοβισμός (Bullying)».
Ομιλήτρια θα είναι η ψυχολόγος Πουταχίδου Όλγα.
Πρόγραμμα:
17.00- 17.15 Προβολή video σχετικού με το θέμα
17.30-18.00 Εισήγηση από την ψυχολόγο
Μετά θα ακολουθήσει συζήτηση και θα απαντηθούν τυχόν ερωτήματα.
Η παρουσία όλων των γονέων-κηδεμόνων κρίνεται απαραίτητη.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ Ο.Α.Ε.Δ.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι, το Υπουργείο Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μέσω ΟΑΕΔ θα πραγματοποιήσει και φέτος το Πρόγραμμα Διαμονής Παιδιών σε Παιδικές Κατασκηνώσεις, το οποίο θα καλύπτει το ημερήσιο τροφείο του παιδιού του δικαιούχου για 15νθήμερη δωρεάν διαμονή σε κατασκήνωση (ΦΕΚ 816/Β/07.05.2015).
Δικαιούχοι του προγράμματος:
Εργαζόμενοι
• με 50 ημέρες εργασίας κατά το έτος 2014 στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
• με 50 ημέρες ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας, ή
• με 50 ημέρες επιδοτούμενης ανεργίας
Οι κατηγορίες αυτές λειτουργούν και αθροιστικά μέχρι την συμπλήρωση των 50 ημερών.
Άνεργοι
• με τέσσερις μήνες (4) συνεχόμενης ανεργίας
Το οικογενειακό εισόδημα για όλες τις κατηγορίες θα είναι έως είκοσι δύο χιλιάδες ευρώ (22.000€) ανεξαρτήτως παιδιών.
Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετάσχουν τα ανήλικα προστατευόμενα τέκνα της οικογένειας των δικαιούχων που γεννήθηκαν από 01.01.1999 έως 14.06.2009, όπως αυτά αποδεικνύονται είτε από πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είτε από αυτεπάγγελτη αναζήτηση.
Σύμφωνα με την ενημέρωσή μας από τις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ, για την φετινή χρονιά θα υπάρχουν ακόμη πιο στενά χρονικά περιθώρια σε σχέση με τα περσινά, μεταξύ δημόσιας πρόσκλησης και έναρξης λειτουργίας των κατασκηνώσεων με αποτέλεσμα η μη ευρεία γνωστοποίηση της παροχής στο κοινωνικό σύνολο και στους δικαιούχους που είναι οι άνεργοι και οι χαμηλόμισθοι.