Επίσκεψη στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Πτολεμαίδας

Στα πλαίσια του προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής,το σχολείο μας επισκέφτηκε το Παλαιοντολογικό Μουσείο Πτολεμαίδας, το οποίο φιλοξενούσε έκθεση της τροχαίας Πτολεμαίδας με τίτλο “Αποκτώ παιδεία,αλλάζω νοοτροπία”.Μια ακόμη αξιόλογη προσπάθεια του τμήματος της Τροχαίας μας για την ανάπτυξη παιδείας οδικής ασφάλειας.

DSCN3257DSCN3271

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους πλέον κατάλληλους ανθρώπους για θέματα οδικής ασφάλειας και κυκλοφοριακής αγωγής,ώστε να μάθουν να συμπεριφέρονται υπεύθυνα και ως πεζοί και ως ποδηλάτες αλλά και ως αυριανοί οδηγοί.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μεγάλη ήταν και η συμβολή της γυμνάστριας μας Νατάσας Μάγγου,η οποία με βιωματικό τρόπο δίδαξε σε μικρούς και μεγάλους βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς.

DSCN3291OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Δεν πρέπει λοιπόν να ξεχνούμε:

• Η εφαρμογή του Κ.Ο.Κ. είναι μονόδρομος στη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.
  • Η οδική ασφάλεια αρχίζει από το σπίτι.