Τα tablets στην καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία.

Όταν σχεδιαζόταν το πρόγραμμα “Learn and share” από όλους τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς, αυτό που επιθυμούσαμε όλοι για τα μικρά σχολειά μας, ήταν ό,τι κάνουμε να έχει εφαρμογή πέρα από τα πλαίσια του Erasmus+.  Να μπορεί να  επεκταθεί στην καθημερινή εκπαιδευτική μας διαδικασία. Θεωρούσαμε ότι με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές μας θα επωφελούνταν τα μέγιστα και το πρόγραμμα θα είχε ακόμα μεγαλύτερη αξία. Έτσι καταλήξαμε στην ιδέα των tablets. Με βάση αυτή την αρχή λοιπόν σήμερα προσεγγίσαμε το μάθημα της Γεωγραφίας της ΣΤ΄ τάξης για τις ενδογενείς δυνάμεις με έναν τρόπο διαφορετικό. Χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή quiver στις συσκευές μας  και “ζωντανέψαμε” τα δικά μας ηφαίστεια, για να τα μελετήσουμε καλύτερα. Το αποτέλεσμα, στο βίντεο…..