Συμμετοχή στη ραδιοφωνική εκπομπή “Eς αύριον τα σπουδαία…”

Σήμερα, συμμετείχαμε στην εκπομπή “Ες αύριον τα σπουδαία” του κυρίου Μιχάλη Περάκη. Ακούσαμε με προσοχή και προβληματιστήκαμε πάνω σε πολλά θέματα:

1) Μάθαμε  ότι το  σχολείο μας δεν είναι το μόνο με κτιριακά προβλήματα.

2) Θυμώσαμε επειδή το Ειδικό Σχολείο δεν έχει δασκάλους και δικό του κτίριο.

3) Συζητήσαμε και μάθαμε ότι δεν διαφέρουμε και τόσο πολύ από τους Ευρωπαίους μαθητές και δασκάλους.

4) Χαρήκαμε και νιώσαμε περήφανοι που μιλήσαμε για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα που κάνουμε στο Σχολείο μας, αν και θέλαμε να πούμε περισσότερα γι αυτό, αλλά μπορείτε να διαβάζετε το blog και την ιστοσελίδα μας και να ενημερώνεστε!!!!DSC00111 DSC00112

4) Τέλος, συνειδητοποιήσαμε ότι, αν και είμαστε μικρό σχολείο,  μπορούμε  να έχουμε ίσες ευκαιρίες με τα άλλα σχολεία, αρκεί να το θέλουμε και να το προσπαθούμε.

Ήταν για εμάς μια πολύ όμορφή και ξεχωριστή εμπειρία και μια ευκαιρία να συζητήσουμε σαν μεγάλοι για τα προβλήματα των σχολείων του τόπου μας!!!

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων