1η διακρατική συνάντηση εκπαιδευτικών στα πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+

Η πρώτη διακρατική συνάντηση στα πλαίσια του project Learn and Share έλαβε χώρα στην Εσθονία, που είναι και η συντονίστρια χώρα, από τις 16 μέχρι και τις 20 Οκτωβρίου. Το πρόγραμμά περιλαμβάνει τέσσερις διαφορετικές θεματικές οι οποίες θα προσεγγιστούν μέσα από εφαρμογές ταμπλετών (tablets). Έτσι στην πρώτη μας συνάντηση θεωρήσαμε καλό να συνδυάσουμε ένα teachers joint training session και ένα project meeting.

Οι συμμετέχοντες δάσκαλοι επιμορφώθηκαν πάνω σε 30 εκπαιδευτικές εφαρμογές ταμπλετών, οι οποίες θα εφαρμοστούν αργότερα από τους μαθητές στα πλαίσια της υλοποίησης του προγράμματος. Επίσης έγινε ο προγραμματισμός των δραστηριοτήτων της 1ης χρονιάς και αποφασίστηκαν οι τρόποι διάδοσης των αποτελεσμάτων και των δράσεων του προγράμματος.

Η ιστοσελίδα του προγράμματος θα δημιουργηθεί σύντομα, ενώ λειτουργεί ήδη σελίδα στο facebook προσβάσιμη και από τον παρακάτω σύνδεσμο.