Δημοτικό Σχολείο Αρμένων Ρεθύμνης

Ιστότοπος Δ.Σ.Αρμένων Ρεθύμνης
Δημοτικό Σχολείο Αρμένων Ρεθύμνης

Πληροφορίες για το Σχολείο

DSCN1483 DSC02481 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAΤο Δημοτικό Σχολείο Αρμένων βρίσκεται στο χωριό Αρμένοι του Νομού Ρεθύμνης, στην Κρήτη.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η ιστορία του είναι πολύ παλιά.Ιδρύθηκε το 1881 με δαπάνη των κατοίκων και λειτούργησε από τότε αδιάλειπτα έως το 1941 όπου με την κατάληψη της Κρήτης από τους Γερμανούς μετατράπηκε σε Φρουραρχείο.  Μετά την αποχώρηση των  γερμανικών στρατευμάτων, το Σχολείο παραδόθηκε ερειπωμένο στους κατοίκους.Το 1947 ξεκίνησαν οι εργασίες αποκατάστασης, ενώ από το 1951 έως το 1953, χτίστηκε δεύτερη αίθουσα και εξοπλίστηκε το Σχολείο με δαπάνη του κράτους  και τη συνδρομή των κατοίκων και της κοινότητας. Το 1998 προστέθηκαν 3 νέες αίθουσες και το  2006 ολοκληρώθηκε με την προσθήκη ενός νέου ορόφου. Σήμερα αποτελείται από 6 αίθουσες διδασκαλίας,, 1 αίθουσα  του Τμήματος Ένταξης  1 αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, το γραφείο διδασκόντων και 1 αίθουσα που στεγάζει τη Βιβλιοθήκη και το Εργαστήριο Υπολογιστών.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το Σχολείο, έχει οργανικότητα 6/θεσίου, αλλά λειτουργεί με 9 τμήματα. Στεγάζεται σε δύο κτίρια, που το ένα από αυτά, φιλοξενεί και το Νηπιαγωγείο. Στο Σχολείο φοιτούν μαθητές/τριες από τους Αρμένους και την ευρύτερη περιοχή, όπως από τα  κοντινά χωριά  Κάστελλο, Σωματά, Παράδεισο Κούμους,Φωτεινό, Αμπελάκι, Καρέ, Σελλί, Γουλεδιανά, Μύρθιο, Γενή  και Όρος.

10 σχόλια προς “Πληροφορίες για το Σχολείο”

1.   Μαριλένα Κοσκινά είπε:

Καλησπέρα σας από Κέρκυρα! Είμαι διευθύντρια στο 14ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας. Μας ενδιαφέρει ως σχολείο το θέμα του δικτύου. Θα θέλαμε να ενταχθούμε. Το σχολείο μας βέβαια δεν είναι σε ορεινό μέρος, αλλά βρίσκεται στην πόλη της Κέρκυρας. Υπάρχει πρόβλημα;
    Περιμένουμε απάντηση!
    ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    Κοσκινά Μαριλένα