Η ιστοσελίδα του σχολείου μας

10 Ιανουάριος 2024

Η ιστοσελίδα του σχολείου μας φιλοξενείται πλέον στο δίκτυο του Πανελλήνιου Σχολικού δικτύου.

Blue Light Grey and Orange Colorful UI Education Bio Link Website

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

29 Σεπτέμβριος 2023  Με ετικέτα

Με κοινό σύνθημα η «Κίνηση δίνει Ζωή» γιορτάστηκε την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023, η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας, στο πλαίσιο της εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στο πλαίσιο αυτό, διοργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις και συζητήσεις· εσωτερικό πρωτάθλημα, αγώνες σκυταλοδρομίας, διαδρομές με εμπόδια και πολλά ακόμα παιχνίδια καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του καθενός από εμάς!

Επιπλέον, υιοθετώντας το κοινό σύνθημα: «Τρέχω για το ΕΥ», συμμετείχαμε στην κοινή αθλητική δράση της «πανελλαδικής σχολικής σκυταλοδρομίας», μέρος του ευρωπαϊκού προγράμματος “BEACTIVE” της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες έτρεξαν στο προαύλιο του σχολείου μας μια συμβολική διαδρομή, για την ΕYτυχία!

Dimotiko Arma 6

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού #Arma_Elementary_School

Αγιασμός και έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

8 Σεπτέμβριος 2023

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΜΑΤΟΣ

Αγαπητοί γονείς,

Η νέα σχολική χρονιά αρχίζει και μαζί της ξεκινά και το γοητευτικό ταξίδι παιδιών και εκπαιδευτικών στον κόσμο της μάθησης και της γνώσης.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023, στις 9.00 π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Μπορείτε να συνοδεύσετε τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου μας, εφόσον οι υποχρεώσεις σας το επιτρέπουν.

Κατόπιν, τα παιδιά θα ενημερωθούν για το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου.

Σας ευχόμαστε μια δημιουργική σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια & ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών

Σχολικός Προγραμματισμός

20 Ιούνιος 2023

«Η Μεγάλη Γιορτή της Συνεργασίας»

Φέτος, το σχολείο μας ανέλαβε να συμμετάσχει σε ένα σχέδιο δράσης για την καλλιέργεια της συνεργασίας και των αρμονικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών/τριών. Μέσα από μια πληθώρα ενημερώσεων, στοχευμένων παρουσιάσεων και βιωματικών δράσεων, οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και με αμείωτο ενδιαφέρον. Σταματούσαν  περιπτώσεις βίας και εκφοβισμού εν τη γενέσει τους, κατάφεραν να συμπεριφέρονται με περισσότερη ευγένεια και  να ενσυναισθάνονται τους συμμαθητές, αλλά και τους δασκάλους τους. Η συμμετοχή των μαθητών/τριών όλων των τάξεων στις δράσεις ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Τα παιδιά αντιδρούσαν με ενθουσιασμό και υπευθυνότητα σε κάθε δραστηριότητα. Ανέπτυξαν ηθικές αξίες, όπως η Ειρήνη, ο Σεβασμός, η Ανεκτικότητα, η Τιμιότητα, η Υπευθυνότητα, η Ενότητα, αξίες του οδηγούν στην καλλιέργεια των αρμονικών σχέσεων και της συνεργασίας.

Αρχικά, ενημερώθηκαν για θέματα σχολικής βίας και εκφοβισμού, με την προβολή  παρουσιάσεων.  Τα  θέματα ήταν: «Σταμάτα το bullying!Μίλα τώρα!»  «Η Κυρία Ενσυναίσθηση ήρθε στο Σχολείο μας!» και «Σενάρια Συμπεριφοράς». Άρχισαν να κατανοούν τη διαφορά των εννοιών «πλάκα-βία-εκφοβισμός» και δεσμεύτηκαν να προσέχουν τόσο τη συμπεριφορά τους, όσο και τη συμπεριφορά των άλλων στη διάρκεια της σχολικής ζωής. Γιόρτασαν στο σχολείο μας την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Ενημερώθηκαν για τη διαφορετικότητα, για την παροχή ίσων ευκαιριών και κατάφεραν να αντιληφθούν την αξία της συνεργασίας. Η βιωματική δράση «Γίνε Οδηγός μου», βοήθησε τους μαθητές στην ανάπτυξη του σεβασμού στο διαφορετικό και στην αξία της αλληλεγγύης. Στο πλαίσιο της γιορτής των Χριστουγέννων, η συλλογή τροφίμων για το «Χαμόγελο του Παιδιού», έφερε τα παιδιά πιο κοντά, κι αισθάνθηκαν την αξία της συνεργασίας  για το «κοινό καλό».

Οι μαθητές μας, άρχισαν να ενημερώνονται για την σκληρή πραγματικότητα που βιώνουν παιδιά σε εμπόλεμες ζώνες, σε φτωχές χώρες, παιδιά που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Άρχισαν να αντιλαμβάνονται και να προβληματίζονται για τη ρευστότητα των καταστάσεων και των γεγονότων και να βάζουν ξανά τον εαυτό τους στα «παπούτσια του άλλου».  Κατάφεραν, παράλληλα, να αισθανθούν ευγνώμονες για τα αγαθά που έχουν προσφερθεί στα ίδια και τα δικαιώματα που μπορούν και απολαμβάνουν. Επίσης, με αφορμή τον εορτασμό των Αποκριών, τα παιδιά μπήκαν στη βιωματική διαδικασία να γνωρίσουν και να χορέψουν χορούς των Παιδιών της Γης. Ενθουσιάστηκαν με τη γνωριμία άλλων πολιτισμών και χάρηκαν τη διαδικασία.  Τέλος, η δράση «Τουρνουά Ποδοσφαίρου» των τριών δημοτικών σχολείων της περιοχής μας στέλνει το μήνυμα  «Μαζί στη Φιλία και στη Συνεργασία, ο Αθλητισμός δεν είναι Βία». Η δράση αυτή αποτελεί το επιστέγασμα της «Μεγάλης Γιορτής της Συνεργασίας», που είχε τεθεί ως στόχος στην αρχή της Σχολικής μας Χρονιάς!

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΑΠΟ DRONE

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Ευχές για Καλό Πάσχα

6 Απρίλιος 2023

Η Διευθύντρια και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Σχολείου σας εύχονται από καρδιάς το Φως της Ανάστασης να χαρίζει ελπίδα, αδελφοσύνη, αισιοδοξία και δύναμη!

Ευχόμαστε σε όλους καλό Πάσχα και χρόνια πολλά!

eggs1