Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Δημοτικού Σχολείου Αράχωβας!

Εδώ μπορείτε  να διαβάσετε πληροφορίες για το σχολείο μας  και τις δραστηριότητές του,  να παίξετε εκπαιδευτικά παιχνίδια  και να βρείτε χρήσιμους συνδέσμους με άλλες ιστοσελίδες. Καλή περιήγηση!

Εγγραφές στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου για τη σχολική χρονιά 2017-18

Η καταληκτική ημερομηνία για τις εγγραφές στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου μας για την ερχόμενη χρονιά είναι η 12/6/2017.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να προσέλθουν στο σχολείο για συμπλήρωση της αίτησης.

Εκδρομή στους Δελφούς για τη Γ΄και Δ΄τάξη.

Στις 17 Μαρτίου τα τμήματα Γ, Δ1 και Δ2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών. Έγινε ξενάγηση στον εσωτερικό αλλά και εξωτερικό χώρο του μουσείου όπου οι μαθητές θαύμασαν τα εκθέματα αλλά και τους αρχαίους ναούς. Την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση ανέλαβε η κυρία Γωγώ Χασιώτη, την οποία ευχαριστούμε ιδιαιτέρως καθώς προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει αφιλοκερδώς.

Δείτε φωτογραφίες από την ξενάγηση και περιήγηση στον χώρο των Δελφών:

IMG_20170317_091939

IMG_20170317_092529

IMG_20170317_094321

IMG_20170317_102047

IMG_20170317_102823

IMG_20170317_103425

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι Σύλλογοι Γονέων των Δημοτικών Σχολείων της Λιβαδειάς υπό την αιγίδα της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας και των Σχολικών Συμβούλων της Π.Ε. Βοιωτίας θα πραγματοποιήσουν εκδήλωση – ομιλία με θέμα :
«Διαδικτυακός Εκφοβισμός (cyber-bulling ) και Προστασία Προσωπικών Δεδομένων στο Διαδίκτυο»,
την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου και ώρα 6μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο «Χρήστος Παλαιολόγος» στην Κρύα.
Ομιλητές θα είναι ο Υποδιευθυντής της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κος Βασίλειος Παπακώστας και ο κος Πάνος Μήλιος Εκπαιδευτικός Υπεύθυνος Ευρωπαϊκού Προγράμματος για τη Διαδικτυακή Παρενόχληση.

Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες!

Οι γιορτές των Χριστουγέννων πέρασαν,

αλλά οι αναμνήσεις απ’όσα ζήσαμε,

προετοιμάζοντας το ανάλογο κλίμα,

ξαναζωντανεύουν μέσα από τις φωτογραφίες!!

Ας κρατήσουμε- μαθητές και δάσκαλοι- στη μνήμη μας

μερικές χριστουγεννιάτικες  δημιουργίες !!!