ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο δράσεων για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και σε εναρμόνισή της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη και η σημασία της φυσικής δραστηριότητας, της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την βελτίωση της ποιότητας ζωής. Το κοινό σύνθημα όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας σε Ελλάδα και Ευρώπη για τη μέρα αυτή ήταν: “Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή”. Έτσι κι εμείς, αφού μιλήσαμε για διάφορα αθλήματα, τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες, διάσημους Έλληνες και μη αθλητές, τη σημασία της ευγενούς άμιλλας στον αθλητισμό και γενικά στον κόσμο, περάσαμε σε δράση. Αρχικά, ζωγραφίσαμε διάφορα ολυμπιακά αθλήματα και δημιουργήσαμε ένα κολάζ. Κατόπιν, βγήκαμε στην αυλή του σχολείου μας και δοκιμάσαμε τις δυνατότητές μας σε διάφορες ασκήσεις καθώς και στη μεγάλη μας αγάπη, το ποδόσφαιρο.

Ήταν μια μέρα που μας γέμισε, μεγάλους και μικρούς, ωραία συναισθήματα και σκέψεις για μια ζωή με περισσότερη άθληση!

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024, τελέστηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Εκπαιδευτικοί και μαθητές ευχόμαστε μια καλή, δημιουργική και εποικοδομητική χρονιά γεμάτη γνώσεις και ξεχωριστές στιγμές!

IMG 2457 IMG 2461 IMG 2463 IMG 2470 IMG 2472 IMG 2479