Παιδιά θύματα μιας κόλασης

Καθημερινά ακούμε και βλέπουμε εικόνες από τον πόλεμο στη Συρία,έναν πόλεμο δίχως τέλος.Τα παιδιά είναι τα μεγαλύτερα θύματα όμως ενός παράλογου πολέμου.Μαθαίνουν τη σκληρή πλευρά της ζωής από τη γέννησή τους ζώντας με το φόβο, το θάνατο, την πείνα,την έλλειψη ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης,την αγωνία για την επόμενη μέρα….Χιλιάδες παιδιά τραυματίστηκαν, αιχμαλωτίστηκαν και βασανίστηκαν. Αεροπορικές επιθέσεις, χρήση χημικών όπλων, βόμβες διασπορές, νάρκες… «Επιτέλους, στηρίξτε το λαό της Συρίας για την τραγωδία που βιώνει. Άμεση δράση για να σώσουμε ό,τι μπορεί να σωθεί» τονίζει το Παρατηρητήριο…

Τα παιδιά μας είναι η δύναμή μας!

Όλα δείχνουν πως ο φετινός χειμώνας θα είναι από τους πλέον δύσκολους.Η δραματική μείωση εισοδημάτων, σε συνδυασμό με την ανεργία και υπερφορολόγηση  δοκιμάζουν τις αντοχές και τη συνοχή της κοινωνίας μας. Δοκιμάζουν όμως και τα παιδιά μας  και επηρεάζουν αρνητικά την ψυχοσύνθεσή τους. Οι φωνές  και τα νεύρα των μεγάλων στο σπίτι,τα  ξεσπάσματα λεκτικής και  σωματικής βίας τραυματίζουν  ανεπανόρθωτα τα παιδιά μας. Τέτοιου είδους συμπεριφορές παρατηρώ ως εκπαιδευτικός δυστυχώς και στο σχολείο! Το κουδούνι αντί να σημαίνει διάλειμμα σημαίνει συναγερμός και επιφυλακή..  Η χώρα μας δυστυχώς καταλαμβάνει την 4η θέση μεταξύ 41 ευρωπαϊκών χωρών στην ενδοσχολική  βία και τον εκφοβισμό . Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να προβληματιστούμε και να ενεργήσουμε συλλογικά γονείς , μαθητές  και εκπαιδευτικοί   σε αυτό το φαινόμενο των ημερών μας!