Παρουσίαση του μαθήματος «Εισαγωγή στις αρχές της Επιστήμης των Η/Υ» – Β” Τάξη

eisagwgh_sth_texniti_noimosinh_450px
Το μάθημα «Εισαγωγή στις αρχές της Επιστήμης των Η/Υ» είναι ένα νέο μάθημα το οποίο θα διδάσκεται από το σχολικό έτος 2014-2015 στη Β” Λυκείου. Η εισαγωγή αυτού του μαθήματος πιστεύω ότι είναι, παρά τα γνωστά σε όλους μας προβλήματα, ένα θετικό βήμα αφού με τον τρόπο αυτό αναγνωρίζεται η σημασία της Πληροφορικής και καταργείται σιγά – σιγά η αντίληψη ότι η Πληροφορική είναι ένα απλό εργαλείο για όλα τα υπόλοιπα μαθήματα του σχολείου. (περισσότερα…)

Το νέο βιβλίο του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικής» της Α” Λυκείου

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής έδωσε στη δημοσιότητα το νέο βιβλίο του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής, που είναι μάθημα επιλογής στην Α” Λυκείου.

ΑΕΠΠ – “Υλη Πανελλαδικών Εξετάσεων 2014-2015

Στο ΦΕΚ 1938/2014 ανακοινώθηκε η εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2014 – 2015. H εξεταστέα ύλη στο μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον παραμένει ίδια με το προηγούμενο σχολικό έτος 2013 – 2014.

Σεπ 17

ΑΕΠΠ – “Υλη Πανελλαδικών Εξετάσεων 2014-2015

Οκτ 01

Αλγόριθμοι στην Δομή Ακολουθίας