Καλό καλοκαίρι!

Οι αγαπητοί μαθητές μας ολοκλήρωσαν μία ακόμη σχολική χρονιά και μας αποχαιρέτησαν με τραγούδια και παιχνίδια. Τους ευχόμαστε από καρδιάς πάντα να ονειρεύονται, να δημιουργούν, να παίζουν, να τολμούν, να μη φοβούνται την αποτυχία.

Untitled 1

Έτοιμοι για τραγούδι

Untitled

Παιχνίδι στόχου

Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τη Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αργιθέας για τα όμορφα αναμνηστικά δώρα που προσέφερε στους μαθητές, καθώς και τον Δήμαρχο Αργιθέας κ.Στεργίου Ανδρέα για τις ευχές του για όμορφο και ξέγνοιαστο καλοκαίρι.

4.

κούπες

3.

Μπλουζάκια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό καλοκαίρι!

Δωρεά ηλεκτρονικών υπολογιστών

Ευχαριστούμε τη Σχολική Επιτροπή του Δήμου Αργιθέας για τη δωρεά φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών στους μαθητές του σχολείου μας.

.png

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δωρεά ηλεκτρονικών υπολογιστών

“Με πυξίδα μας το δάσος”

Την άνοιξη του 2022 οι μαθητές μας υλοποίησαν πληθώρα δράσεων στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Με πυξίδα μας το δάσος”. Ευχαριστούμε θερμά το Νηπιαγωγείο Ανθηρού, το ΚΠΕ Μουζακίου, τον κ.Γραμμένο Κων/νο και την τοπική αυτοδιοίκηση για τη συνεργασία.

Αναγνώριση φυτών, καρπών, βοτάνων

φυτών

Αναγνώριση φυτών, καρπών, βοτάνων

Η μαγεία της φύσης

Παραμύθι

Κολάζ

Μακέτα

Ζωγραφική

Δραματοποίηση

Δεντροφύτευση

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Με πυξίδα μας το δάσος”

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Η Νίκη (Κωστής Παλαμάς)
Εδώ στο ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο και ιερό,
που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ’ τον αρχαίο τον καιρό,
στο χώμα τούτο πάντα ανθούνε κι έχουν αθάνατη ζωή
και μας θαμπώνουν, μας μεθούνε νεράιδες, ήρωες, θεοί.

25mariou 2022 4 696x696 25mariou 2022 9 696x696

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ- ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2022

Διαβάσαμε το βιβλίο “Ο @Παπάκης Ντετέκτιβ” το οποίο πραγματεύεται τις ψεύτικες πληροφορίες στο διαδίκτυο και προάγει την κριτική σκέψη των παιδιών. Ακολούθησε συζήτηση για το τι μας βοηθά να αποφασίσουμε αν κάτι που έχουμε βρει στο διαδίκτυο είναι αληθές ή όχι. Έπειτα φτιάξαμε ένα παιχνίδι με κάρτες, ώστε να μάθουμε να ξεχωρίζουμε την αλήθεια από την ανακρίβεια και την προσωπική άποψη.
thumbnail 1 2 thumbnail 2

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ- ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2022

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ 23/12/2021

Η Διεύθυνση του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ανθηρού ευχαριστεί θερμά τον Δήμαρχο Αργιθέας κ.Στεργίου Ανδρέα και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου κ.Γραμμένο Κων/νο, για την προσφορά χριστουγεννιάτικων δώρων (επιτραπέζια παιχνίδια, μπάλες) στους μαθητές μας.
dhmarxστον Δήμαρχο 1
Επίσης, ευχαριστούμε τον Σύλλογο Αργιθεατών Μουζακίου για την ευγενική τους κίνηση να μας επισκεφτούν και να μας χαρίσουν δώρα, γλυκά και ευχές.
Αργιθεατών Μουζακίου
Τέλος, ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε στον Ανθηριώτη κ. Παπαδόπουλο Σπύρο για τη δωρεά λογοτεχνικών βιβλίων και λεξικών στους μικρούς μας μαθητές. Η συγκινητική του προσφορά αποσκοπεί στη στήριξη των παιδιών στην εκπαιδευτική και μορφωτική τους προσπάθεια.
papad κ.Παπαδόπουλου Σπύρου
Οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ανθηρού, σας ευχόμαστε ολόψυχα Ευτυχισμένο και Δημιουργικό το νέο έτος!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ 23/12/2021

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟΣ 8/11/2021

Εκπαιδευτική εκδρομή στα γήπεδα μπάσκετ και ποδοσφαίρου του χωριού μας στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Ζω καλύτερα- Ευ ζην”.
image 6image 9

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟΣ 8/11/2021

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021

Τούτος ο λαός, αφέντη μου, δεν ξέρει πολλά λόγια,
σωπαίνει, ακούει, κι όσα του λες τα δένει κομπολόγια.
Και κάποιο βράδυ – πες σαν χτες – υψώνει το κεφάλι
κι αστράφτουνε τα μάτια του κι αστράφτει ο νους του πάλι.
(Απόσπασμα από το ποίημα του Γιάννη Ρίτσου “Ο Λαός”)

248668893 3154902014741510 2343534965263449352 n248695997 3154902258074819 2943277449956722641 n

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Η Ημερίδα με τίτλο «Καθημερινότητα με Ασφάλεια» πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021. Από την πλευρά της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Μουζακίου, ο Πυρονόμος κ. Νικολάου Απόστολος, συνοδευόμενος από τον κ. Πολύζο Ιωάννη, μας μίλησαν για την προστασία των δασών και τις πυρκαγιές που τα απειλούν. Για θέματα Ασφάλειας Στον Δρόμο μίλησε ο Υπαστυνόμος Α΄ του Α.Τ. Μουζακίου κ. Τσιουρής Γεώργιος, τον οποίο συνόδευε ο κ. Γκινής Πέτρος. Τέλος, στο πλαίσιο των μαθημάτων Αγωγής Υγείας με στόχο την πρόληψη της υγείας και κυρίως την παροχή πρώτων βοηθειών το Τμήμα Ε.Ε.Σ. Καρδίτσας μας ενημέρωσε, μέσω της Εκπαιδεύτριας κ. Θεοδοσίου Κων/νας, για την αντιμετώπιση ατυχημάτων. Ενδεικτικά αναφέρθηκε στα εγκαύματα, στις εκδορές και στα κοψίματα, στο δάγκωμα ζώων κλπ. Τους ευχαριστούμε θερμά.
1243 καλη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2021

Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2021 στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις.
.αθλ.sxol.athl .

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2021