Επίσκεψη στη βιοτεχνία αρωματικών φυτών!!

Ώρες δημιουργίας και χαράς!!!

Μαθαίνω, σχεδιάζω, δημιουργώ…!

Κατηγορίες: Α΄τάξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στη βιοτεχνία αρωματικών φυτών!!

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.

Γ΄ Τάξη: Για την

«Έτος Κ.Π. Καβάφη» έχει ανακηρυχθεί το 2013 από το υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων Πολιτισμού και Αθλητισμού, καθώς φέτος συμπληρώνονται 150 χρόνια από τη γέννηση του μεγάλου Αλεξανδρινού ποιητή.
Διαβάσαμε την “Ιθάκη” και… την ζωγραφίσαμε έτσι όπως μίλησε στην καρδιά μας!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γ΄ Τάξη: Για την

Στη χώρα μας, με βάση το Σύνταγμα, εξασφαλίζεται στον καθένα το:

«δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη. Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων…»

(άρθρο 5 §2 και 3 του Συντάγματος)
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

21 Μαρτίου:

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 21 Μαρτίου:

Επίσκεψη στη βιοτεχνία αρωματικών φυτών στα Αγριανά Χερσονήσου

Οι τάξεις Α΄ και Β΄ του σχολείου μας, επισκέφθηκαν τη βιοτεχνία αρωματικών φυτών στα Αγριανά Χερσονήσου, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά τη διαδικασία συσκευασίας των αρωματικών φυτών. Οι μαθητές είδαν, άγγιξαν, οσμίστηκαν όλα τα είδη των φυτών που καλλιεργούνται και επεξεργάζονται  στη βιοτεχνία.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στη βιοτεχνία αρωματικών φυτών στα Αγριανά Χερσονήσου

Καθαρά Δευτέρα!!!

Η Καθαρά Δευτέρα είναι το τέλος των Απόκρεω και η πρώτη μέρα της Σαρακοστής.
Η λέξη Καθαρή εκκλησιαστικά σημαίνει το ξεκίνημα της κάθαρσης των Χριστιανών που αρχίζει με νηστεία.
Από την Καθαρά Δευτέρα ξεκινάει η νηστεία της Μεγάλης Τεσσαρακοστής.
Απαραίτητα στοιχεία της αποκριάς θεωρούνται τα κούλουμα και ο χαρταετός.
Ο εορτασμός του καρναβαλιού κλείνει με τα κούλουμα και το πέταγμα του χαρταετού.
Με τον όρο κούλουμα, εννοούμε τη μαζική έξοδο του κόσμου στην ύπαιθρο και τον εορτασμό της Καθαράς Δευτέρας έξω στην φύση.
Σε ορισμένες περιοχές της Ελλάδος την Καθαρά Δευτέρα καθαρίζουν ό,τι απόμεινε από τα μη νηστίσιμα φαγητά της αποκριάς, διότι και τέτοιου είδους λιχουδιές γεύονται μερικοί, αντί για λαγάνες, χαλβά, ελιές και πίκλες που προτιμούν οι πιο πολλοί, σαν αποτοξίνωση από τα πλούσια φαγοπότια της αποκριάς.
Σε άλλα μέρη της Ελλάδας, όπως π.χ. στην Ήπειρο, οι νοικοκυρές καθαρίζουν τις κατσαρόλες και όλα τα χάλκινα σκεύη από τα λίπη της αποκριάς με ζεστό σταχτόνερο μέχρι ν’ αστράψουν και βάφουν άσπρα τα πεζοδρόμια.
Αντίθετα άλλοι βάφουν μαύρα τα πρόσωπά τους με καπνιά ή μπογιά παπουτσιών, καθώς χορεύουν και μεθούν όλη την ημέρα σε υπαίθριες συγκεντρώσεις.
Απαραίτητο συμπλήρωμα της Καθαράς Δευτέρας αποτελεί το πέταγμα του χαρταετού, του αστεριού στα ψηλώματα. Τους χαρταετούς τους κατασκεύαζαν παλιά μόνοι τους με καλάμια και χαρτί. Ήθελαν μαστοριά στο ζύγισμα. Αν δεν τα κατάφερνες να τα ζυγιάσεις χαρταετό ψηλά δεν έβλεπες.
Με το χαρταετό πέταγαν μακριά κάθε έγνοια του χειμώνα, με τον ερχομό της άνοιξης.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καθαρά Δευτέρα!!!

Γ΄ τάξη: Εξερευνώντας τον υδροβιότοπο του “Αποσελέμη”!!

Το σχολείο μας ως μέλος του δικτύου ΚΠΕ Ιεράπετρας- Νεάπολης “Υγροτ(ρ)οπο…ποιώ τη συμπεριφορά μου” επισκέφθηκε τον υδροβιότοπο του Αποσελέμη πραγματοποιώντας εργαστηριακές ασκήσεις. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τη μέτρηση χημικών δεικτών του νερού του ποταμού καθώς και με τον περιβάλλοντα χώρο!Περπατήσαμε, παίξαμε, διαβάσαμε,  πειραματιστήκαμε… και επιστρέψαμε στην τάξη μας για να αξιοποιήσουμε τα δεδομένα και να αξιολογήσουμε τη σημασία των υγροτόπων για την ζωή όλων μας!!! Η πρώτη μας επίσκεψη στον Αποσελέμη στέφθηκε με επιτυχία!!

Ευχαριστούμε το ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης για το δανεισμό της βαλίτσας μέτρησης χημικών δεικτών για εργαστηριακές ασκήσεις!
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γ΄ τάξη: Εξερευνώντας τον υδροβιότοπο του “Αποσελέμη”!!

Γ΄ Τάξη: Ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ζητήματα κυκλοφοριακής Αγωγής.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γ΄ Τάξη: Ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ζητήματα κυκλοφοριακής Αγωγής.

Ταξίδια στο χρόνο !! 08.3.2013

Και…. επειδή η κάθε μέρα είναι ξεχωριστή, “γιορτάσαμε” κι εμείς εντελώς ξεχωριστά την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, φέρνοντας κοντά μας την κ. Μαυρογιαννάκη, συγγραφέα παιδικών και εφηβικών μυθιστορημάτων. Τα παιδιά της Ε΄ και Γ΄ τάξης έκαναν τα δικά τους “Ταξίδια στο χρόνο”, ζωντανεύοντας έτσι το ομώνυμο βιβλίο της .

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταξίδια στο χρόνο !! 08.3.2013