ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Σε αυτή τη σελίδα μπορείτε να βρείτε άρθρα που αφορούν την πρωτοβάθμια εκπαίδευση

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΑΚΑ

Αγαπητοί γονείς και μαθητέςΣχεδόν όλοι οι μαθητές  μεταφέρουν βαριές σχολικές σάκες με λάθος τρόπο (σχ. 1, 2). Μετά από παρατήρηση μαθητών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, διαπιστώθηκε ότι πάνω από το 95% αυτών, η σάκα στηρίζονταν λανθασμένα στην περιοχή των γλουτών, ενώ οι ιμάντες εξάρτησης ήταν πολύ χαλαροί . Σύμφωνα με τα συμπεράσματα των ερευνών που πραγματοποιήθηκαν, η λανθασμένη μεταφορά της σχολικής σάκας οφείλεται:

1. Στο μεγάλο βάρος που έχει.  Μια σάκα που ζυγίζει περισσότερο από το 15-20% του βάρους ενός μαθητή , τον αναγκάζει να κάνει κάμψη του κορμού, για να είναι σε θέση να τη σηκώσει.  Αν το μήκος των ιμάντων εξάρτησης είναι σωστό και η σάκα έχει μεγάλο βάρος, πάλι ο μαθητής θα κάνει κάμψη του κορμού, για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα που θα του επιτρέψει να τη μεταφέρει.2. Στο ότι οι γονείς δε γνωρίζουν το βάρος της σάκας που μεταφέρει το παιδί τους. Σε μελέτη που έγινε το 2003, πήραν μέρος 188 μαθητές. Οι σάκες που αυτοί μετέφεραν, ζύγιζαν πάνω από το 10% του βάρους του σώματός τους. Οι περισσότεροι γονείς (96%) δεν είχαν ελέγξει ποτέ το βάρος της σάκας του παιδιού τους και το  34% δεν είχε ελέγξει ποτέ το περιεχόμενο.

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Γεια σας!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Κατηγορίες: Γενικά | 1 σχόλιο