Eκδηλώσεις δημ σχ Αμπελιών για 3η Δεκ 2017 Παγκόσμια Ημέρα για άτομα με αναπηρίες

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Αμπελειών | Κατηγορία Αθλητικές δραστηριότητες, εκδηλώσεις σχολείου | , στις 22-12-2017

Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017 οι εκπαιδευτικοί Μούτα Λεμονιά, εκπ/κός του Τμήματος ένταξης και η Θάνου Αλεξάνδρα εκπ/κός Παράλληλης Στήριξης του σχολείου μας με τα παιδιά της γ΄και δ΄τάξης ετοίμασαν πολλά για να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας για την αναπηρία και μέσα από την ενσυναίσθηση να κατανοήσουν τη δύναμη και το κουράγιο των ατόμων αυτών να ανταπεξέλθουν σε όλα αυτά που για εμάς φαίνονται αυτονόητα. Έτσι μας μίλησαν, μας έδειξαν βίντεο, μας τραγούδησαν, μας δραματοποίησαν, έθεσαν καίριες ερωτήσεις και άναψαν συζητήσεις για το θέμα και τέλος έπαιξαν παιχνίδια, πολλά παιχνίδια με ιδιαίτερο τρόπο όπως τα παίζουν τα παιδιά με ιδιαίτερες ανάγκες…!!!!!!! Ευχαριστούμε πολύ και τις εκπαιδευτικούς και τα παιδιά που δούλεψαν με μεράκι και κόπο για να μάθουμε όλο το σχολείο πόσα πράγματα πετυχαίνουν οι άνθρωποι που βάζουν στόχους και δεν παραιτούνται από δυσκολίες που τους βρίσκουν!

Και βίντεο από τις δραστηριότητες