Το ΕΚΑΒ μαθαίνει στους μαθητές να σώζουν ζωές και να περιποιούνται τραύματα…

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Αμπελειών | Κατηγορία εκδηλώσεις σχολείου, σχολικές δραστηριότητες | , στις 20-03-2015

Στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου με θεματική ενότητα τις “Πρώτες Βοήθειες”και του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης της γ’ τάξης με θέμα “Υγιεινή μαθητών” με εκπαιδευτικό της τάξης,τον κύριο Χατζηαντωνίου Παναγιώτη, προσκλήθηκαν διασώστες και μας έκαναν την τιμή να μας επισκεφτούν οι κύριοι Μποζαζούδης και Σιόντας για να ενημερώσουν μαθητές και εκπαιδευτικούς πώς να προσφέρουν στον εαυτό τους και στους άλλους τις πρώτες βοήθειες σε περιπτώσεις μικροτραυματισμών, αιμορραγίας, ρινορραγίας (αίμα από μύτη), δάγκωμα φιδιού, λιποθυμίας, ραγίσματος οστών κ.α. Τέλος οι μαθητές των δ’,ε’ και στ’ τάξεων έλαβαν μέρος σε βιωματικό εργαστήριο για εφαρμογή διασωστικών ενεργειών σε περίπτωση ανακοπής και καρδιαναπνευστικών επεισοδίων. Ευχαριστούμε πολύ για την απλή και κατανοητή ενημέρωση τους διασώστες και, αν κρίνουμε από το έντονο ενδιαφέρον των παιδιών, ο στόχος όλων επιτεύχθηκε: να μη χρειαστεί ποτέ αλλά αν κάτι γίνει πλέον γνωρίζουμε με ποια σειρά και τι πρέπει αλλά και τι δεν πρέπει να κάνουμε….

(1)

• Ο/Η Chrisoklahoma166 λέει:

…….”προσκλήθηκαν τραυματιοφορείς”

Προσκλήθηκαν ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ να γράψτε……οι τραυματιοφορείς είναι ΜΟΝΟ στα νοσοκομεία…..παρακαλώ να το διορθώσετε με την σωστή ορολογία.

Μπραβο για τις ενεργειες σας αυτες…..αξιζουν πολλα μπραβο…. 🙂

• Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς