Δημοτικό Σχολείο Άνω Καστριτσίου

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΜΑΣ

Και κάπως έτσι, φτάσαμε στο τέλος. . .

Ιούν 202418

Μία πολύ όμορφη, δημιουργική, περιπετειώδης μα πάνω απ’ όλα αξέχαστη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της! Το απόγευμα της Τρίτης, 11 Ιουνίου, πραγματοποιήσαμε στο προαύλιο του σχολείου μας τη γιορτή λήξης! Παίξαμε, χορέψαμε, γελάσαμε και αναπολήσαμε όλες τις όμορφες στιγμές που περάσαμε!

Γύρω γύρω

Ένα στοιχείο που σίγουρα υπήρχε φέτος καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς από όλους τους εμπλεκόμενους της σχολικής κοινότητας, και κάτι που προσπαθήσαμε ως δάσκαλοι να το “περάσουμε” στα παιδιά, είναι πως με αγάπη και σεβασμό μπορούμε να κάνουμε τα πάντα! Μια αγκαλιά, όλοι μαζί!

Όλοι μια αγκαλιά

Καλό καλοκαίρι σε όλους λοιπόν! Εις το επανιδείν!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Και κάπως έτσι, φτάσαμε στο τέλος. . .

Φύγαμε για Μυκήνες & Ναύπλιο!

Ιούν 202411

Την Πέμπτη, 6 Ιουνίου, δάσκαλοι και μαθητές επισκέφτηκαν τις Μυκήνες και το Ναύπλιο! Ήταν μία πολύ όμορφη εκδρομή, όπου αρχικά επισκεφτήκαμε τις Μυκήνες, περπατήσαμε στο κάστρο των Μυκηνών, είδαμε θολωτούς τάφους, τον θολωτό τάφο του Αγαμέμνονα και φυσικά το Αρχαιολογικό Μουσείο των Μυκηνών. Στη συνέχεια, πήγαμε στο Ναύπλιο, όπου περιηγηθήκαμε στην πόλη, φάγαμε, παίξαμε και στο τέλος επισκεφτήκαμε το Παλαμήδι! Όχι, δεν ανεβήκαμε με τα πόδια εκεί πάνω! Μυκήνες 3

Ήταν μία πολύ όμορφη εκδρομή, όπου διασκεδάσαμε μικροί και μεγάλοι και σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστη!

Και του χρόνου και στις επόμενες περιπέτειές μας!

από κάτω από: Εκδρομές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φύγαμε για Μυκήνες & Ναύπλιο!

Τα παιδιά τραγουδούν

Ιούν 202411

Τη Δευτέρα. 3 Ιουνίου, η δασκάλα της μουσικής πραγματοποίησε μία γιορτή με τους μαθητές του σχολείου. Τα παιδιά παρουσίασαν και τραγούδησαν πολλά τραγούδια μαζί με την κυρία Κατερίνα. Ήταν μία πολύ όμορφη εκδήλωση και ένα πολύ όμορφο κλείσιμο για το μάθημα της μουσικής!

Μουσική μουσικήη

από κάτω από: Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά τραγουδούν

Τα ευέλικτα καπάκια του Άνω Καστριτσίου

Μάι 202429

Με επιτυχία ολοκληρώσαμε τη συγκέντρωση των καπακιών της φετινής χρονιάς. Όλοι οι μαθητές έφεραν όσα καπάκια μπορούσαν! Την Τρίτη. 28 Μαΐου, τα παραδώσαμε στον αρμόδιο φορέα και το μήνυμα που μας άφησε η δράση αυτή είναι: “Όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε πολλά”!

Και του χρόνου!

collage 1

από κάτω από: Περιβαλλοντικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα ευέλικτα καπάκια του Άνω Καστριτσίου

Μοσχομύρισε το Σχολείο μας κουλουράκια!

Απρ 202424

Κουλουράκιααα

Σήμερα οι μαθητές μας με την πολύτιμη βοήθεια κάποιων μαμάδων έφτιαξαν πασχαλινά κουλουράκια! Δημιούργησαν πολύ όμορφα σχέδια, λαζαράκια, πλεξούδες και πολλά άλλα σχέδια! Οι μικροί μας μάγειρες απέδειξαν τις ικανότητές τους στη μαγειρική και όπως αποδείχτηκε κατά την κατανάλωσή τους τα κατάφεραν εξαιρετικά!!! Και του χρόνου, με υγεία!!!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μοσχομύρισε το Σχολείο μας κουλουράκια!

4 Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας & Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Απρ 202410

Αδέσποτα

Την Πέμπτη στις 4 Απριλίου, η οποία έχει κηρυχθεί Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας, οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποίησαν μία δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των κατοίκων του χωριού σχετικά με τη φροντίδα των αδέσποτων ζώων. Δημιούργησαν αφίσες και τις έβαλαν σε διάφορα σημεία του χωριού!

Το μήνυμα της ημέρας:  “Αγαπάμε και σεβόμαστε τα ζώα!”.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4 Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας & Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Μετρό στο Άνω Καστρίτσι; Και γιατί όχι;

Απρ 20244

Οι μαθητές  της Γ’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, μελέτησαν για το μετρό της Αθήνας και σκέφτηκαν πως θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε και στο χωριό μας μετρό! Μάλιστα, έφτιαξαν τον δικό τους χάρτη για τις γραμμές του μετρό!

Μετρό στο Καστρίτσι

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά μας για την πρόταση και τον σχεδιασμό!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μετρό στο Άνω Καστρίτσι; Και γιατί όχι;

Παράλληλες Κίτρινες Γραμμές

Μαρ 202425

Την Πέμπτη, 21 Μαρτίου, είχαμε τη χαρά να έρθει στο σχολείο μας η εξαιρετική ομάδα των ArCT με την παράσταση “Παράλληλες Κίτρινες Γραμμές”. Μία παράσταση με θέμα τη διαφορετικότητα και την ενσυναίσθηση.

Παράσταση

Δύο παράλληλες ιστορίες για όσα δεν είναι όπως φαίνονται και όσα δεν φαίνονται όπως είναι.  Ιστορίες διαφορετικές όπως οι χαρακτήρες που τις διηγούνται αλλά και όμοιες όπως ο φόβος που μοιράζονται. Ιστορίες που µπλέκονται µε τα σχήματα και γίνονται γραμμές. Γραμμές που οδηγούν στην αποδοχή του εαυτού µας και του άλλου. Γραμμές που οδηγούν σε έναν κόσμο όπου ο καθένας έχει δικαίωμα να ζει περιτριγυρισμένος από αγάπη!

Παρ Παράστ

Τα παιδιά λάτρεψαν την παράσταση και τους συντελεστές της και πέρασαν πολύ όμορφα!

από κάτω από: Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παράλληλες Κίτρινες Γραμμές

Σ’αγαπώ σαν τα μάτια μου!

Μαρ 20245

Την Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου, επισκέφτηκε το σχολείο μας μία οφθαλμίατρος, όπου μίλησε στα παιδιά για τα μάτια, τη δομή τους, τη λειτουργία τους και την προστασία τους!

Παιδιά και μάτια Οφθαλμίατρος Οφθαλ

Ήταν μία πολύ όμορφη δράση και τα παιδιά εξέφρασαν όλες τις απορίες τους στη γιατρό! Την ευχαριστούμε πολύ και ας μη ξεχνάμε … τα μάτια μας … δεκατέσσερα!

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σ’αγαπώ σαν τα μάτια μου!

Εγγραφές για το σχολικό έτος 2024 – 2025

Μαρ 20245

Εγγραφές

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές για το σχολικό έτος 2024 – 2025