Μαρ 10 2017

Άρθρα του/της ΒΑΣΙΛΟΓΛΟΥ ΑΝΕΣΤΗΣ

Χτίζοντας την Ιστορία μας!

Ευχαριστούμε ολόθερμα τον μαρμαροκαλλιτέχνη, τον ιστορικό ερευνητή και Πρόεδρο της Ελληνικής Επιτροπής για την Επιστροφή των Γλυπτών της Ακρόπολης (ΕΕΕΓΑ) κ  Ευάγγελο Φυλακτό για τη σημερινή του παρουσίαση και το διαδραστικό εργαστήριο που ακολούθησε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 6/θ Δημοτικού Σχολείου Αγίου Βασιλείου, με τη συμμετοχή των Δ τάξεων του Σχολείου μας και του Δημοτικού Σχολείου Γερακαρούς.
Κύριε Ευάγγελε μας συγκινήσατε και μας συνεπήρατε με τη ζωντάνια του λόγου σας, την άσβεστη φλόγα και πίστη στον δίκαιο αγώνα σας για την επιστροφή των Γλυπτών του Παρθενώνα καθώς και την άοκνη προσπάθειά σας να βροντοφωνάξετε σαν έφηβος στους μαθητές μας πως “σε τούτα εδώ τα μάρμαρα κακιά σκουριά δεν πιάνει”!!
Οι μαθητές άκουσαν, είδαν, εμπνεύσθηκαν και δημιούργησαν τους Παρθενώνες τους με τη συμβουλή και τη βοήθειά του κ. Φυλακτού και των δασκάλων τους.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)