Ιούν 28 2018

Καλό καλοκαίρι

Κάτω από: Γ΄ Τάξη

Καλές βουτιές από τους μαθητές

της Γ’  τάξης.

Μαΐ 17 2018

Μύθοι Αισώπου: Ο ψεύτης βοσκός

Για να διαβάσετε το βιβλιαράκι μας σε πλήρη οθόνη πατήστε πάνω στο τετραγωνάκι. Καλή σας απόλαυση!

Σημείωση: Το βιβλίο αυτό (όπως και οι άλλες δημοσιεύσεις της Β΄τάξης με μύθους του Αισώπου ) δημιουργήθηκε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Μύθοι του Αισώπου» που εφαρμόστηκε τη φετεινή σχολική χρονιά στην τάξη μας.

Μαΐ 10 2018

Η συγγραφέας Δόξα Κωτσαλίδου στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 30 Απριλίου επισκέφθηκε το σχολείο  μας η συγγραφέας Δόξα Κωτσαλίδου και παρουσίασε το τελευταίο της βιβλίο «Ο γύρος του κόσμου με μια βαλίτσα» από τη σειρά «Παραμύθια της Αλήθειας». Με αφήγηση και δραματοποίηση κεντρικών επεισοδίων του παραμυθιού, οι μαθητές μπήκαν στον κόσμο της βασίλισσας Ζέας και του βασιλιά Βροτού…

Ακολούθησε συζήτηση για τη συγγραφή και τους ήρωες των βιβλίων της.

Έργα της ίδιας:

(2017) Ο γύρος του κόσμου με μια βαλίτσα, Γράφημα
(2017) Ο μικρός σταυραετός, Γράφημα
(2015) Το αηδόνι με τις δυο πατρίδες, Μάτι
(2014) Το χελιδόνι που περίμενε τα Χριστούγεννα, Ελληνοεκδοτική
(2013) Ο καθρέπτης μου, Ελληνοεκδοτική
(2012) Αστερίωνας …ο αστερισμός των Χριστουγέννων, Ελληνοεκδοτική
(2012) Η γοργόνα της λίμνης, Ελληνοεκδοτική
(2011) Διαθεματικές προτάσεις εργασίας για το νηπιαγωγείο και το δημοτικό, Εκδόσεις Καστανιώτη
(2009) Η νεραϊδούλα και ο Αϊ-Βασίλης, Ελληνοεκδοτική
(2009) Το χελιδόνι που περίμενε τα Χριστούγεννα, Ελληνοεκδοτική

Αντωνία Πατσιοδήμου

Μαΐ 09 2018

Μύθοι Αισώπου : Ο λαγός και η χελώνα

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας λαγός που συνέχεια κοκορευόταν ότι είναι ο πιο γρήγορος από όλους.

Μια μέρα είχε αγώνα. Ο αγώνας ήταν με μια χελώνα η οποία από την αρχή ως το τέλος του αγώνα και χωρίς σταματημό προχωρούσε… Στο δρόμο ο λαγός σταμάτησε κάπου 3 φορές. Μια για να φάει, μια για να πιει νερό και μια για να ξαποστάσει…, αλλά κουράστηκε και αποκοιμήθηκε. Η χελώνα ήπιε μια γουλιά νερό αλλά αυτή, όπως είπαμε, δε σταμάτησε καθόλου μα καθόλου. Ο λαγός όταν ξύπνησε η χελώνα είχε τερματίσει. Ο λαγός έτρεξε όπως μπορούσε αλλά δεν πρόφτασε!

«Η χελώνα τερμάτισε! Τερμάτισε η χελώνα!…», φώναζαν όλα τα ζώα!

(  Μιχαήλ Φρ. Και Γιώργος(Θ) Τσ.   –   Β΄τάξη σχ. έτος 2017-18)

ΔΙΔΑΓΜΑ:    Αυτός που προσπαθεί και επιμένει νικάει!

Μαΐ 07 2018

Άρθρα του/της Αρετή Καπτάν

Βόλτα στη σελήνη

Κάτω από: Δραστηριότητες

Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης φτιάχνουν το δικό τους κινούμενο σχέδιο. Ο μικρός εξωγήινος κάνει βόλτα στο φεγγάρι.

Μαΐ 03 2018

ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ για τα προσφυγόπουλα

Κάτω από: Ανακοινώσεις

ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Λαγκαδά συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τη στήριξη της αυξημένης ροής των προσφύγων. Από αυτούς μεγάλος αριθμός είναι παιδιά και φιλοξενούνται στη Δομή Φιλοξενίας Λαγκαδικίων. Παρακαλούμε να δείξετε την αλληλεγγύη σας προσφέροντας οικονομική βοήθεια ή είδη όπως: γάλα μακράς διάρκειας, τσάι, κονσέρβες –όχι χοιρινό- χυμούς, μπισκότα, πάνες, κουβέρτες, σαπούνια, είδη υγιεινής, χαρτιά υγείας, φάρμακα κλπ.
Η συλλογή τους γίνεται στο Δημοτικό Σχολείο και τη μεταφορά τους στα Λαγκαδίκια αναλαμβάνει ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Λαγκαδά.
Ο
Διευθυντής του Σχολείου

Απρ 30 2018

Άρθρα του/της ΕΥΓΕΝΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ

Ευχαριστίες στον Φορέα Διαχείρισης των λιμνών Κορώνειας -Βόλβης και Μακεδ. Τεμπών

Απρ 27 2018

Άρθρα του/της ΕΥΓΕΝΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ

Αγαπάμε την πατρίδα μας και το δείχνουμε

Κάτω από: Ανακοινώσεις

Απρ 04 2018

ΠΑΣΧΑ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

Τη Μεγάλη Εβδομάδα πηγαίνουμε κάθε απόγευμα στην εκκλησία και οι νονάδες φέρνουν δώρα και λαμπάδες στα βαφτισίμια.

Τη Μεγάλη Πέμπτη ή αλλιώς Κόκκινη Πέμπτη,  βάφουμε κόκκινα τα αυγά που συμβολίζουν το αίμα του Χριστού και φτιάχνουμε τσουρέκια και άλλα γλυκά. Οι μαμάδες το πρωί βγάζουν στα κάγκελα ένα κόκκινο πανί ή κορδέλα.

Τη Μεγάλη Παρασκευή το βράδυ κάνουμε την περιφορά του Επιταφίου, δηλαδή γυρίζουμε τον Επιτάφιο στο χωριό με αναμμένα φαναράκια και κεριά.

Το Μεγάλο Σάββατο πάμε στην Ανάσταση και ανάβουμε τις λαμπάδες με το Άγιο Φως. Αφού τελειώσει η θεία Λειτουργία ο παπάς μοιράζει κόκκινα αυγά που τα τσουγκρίζουμε. Οι μπαμπάδες σχηματίζουν έναν σταυρό στο κατώφλι της εξώπορτας με το Άγιο Φως.

Την Κυριακή του Πάσχα σουβλίζουμε αρνί ή κατσίκι.

Οι μαθητές της Β΄τάξης

Πασχαλινές δημιουργίες Β τάξης