Γιορτή λήξης

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 13-06-2024

Καταγραφή

Σήμερα Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης του σχολείου μας η οποία περιλάμβανε: θεατρική παράσταση, αποχαιρετιστήριους λόγους, μουσική και παιχνίδι.

Όλα τα παιδάκια έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και χαιρόμαστε ιδιαίτερα.

Σας ευχαριστούμε θερμά που μας τιμήσατε με την παρουσία σας!

Ευχαριστούμε επίσης την κα Δήμητρα Λαζαρίδου, καθώς η θεατρική παράσταση βασίστηκε σε διασκευή δικού της παραμυθιού. Ένα εξαιρετικό κείμενο που πήρε φωνή, σάρκα και οστά για πρώτη φορά από τα παιδάκια του σχολείου μας. Είμαστε σίγουροι και ευχόμαστε ότι το εξαιρετικό αυτό έργο -επίκαιρο όσο ποτέ -εφόσον αναφέρεται στην κλιματική αλλαγή θα συνεχίσει να αποτελεί πηγή έμπνευσης.

Καλό καλοκαίρι να έχετε!

Δράση κυκλοφοριακής αγωγής με τον πραγματογνώμονα τροχαίων ατυχημάτων κο Μάκη Καλλιτσάρη

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 06-06-2024

μακης 1
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου ο πραγματογνώμονας τροχαίων ατυχημάτων και συγγραφέας παιδικών βιβλίων Μάκης Καλλιτσάρης μας έκανε την τιμή να επισκεφτεί το σχολείο μας και να μας παρουσιάσει την παιδική σειρά του με τίτλο “Κυκλοφορώ στο δρόμο με ασφάλεια” που περιλαμβάνει τα τεύχη: “Περπατάμε μαζί” και  “Μια βόλτα με το Ποδήλατο”, τα οποία χάρισε στα παιδάκια με πολλή αγάπη.
Τον ευχαριστούμε θερμά για την άκρως ενδιαφέρουσα διαδραστική και επιτυχημένη παρουσίαση που αποτυπώνεται στο ενδιαφέρον των παιδιών να ασχοληθούν με τις δημιουργικές δραστηριότητες των συγκεκριμένων βιβλίων ακόμη και μετά το πέρας της επίσκεψης.
 μακης 3 1

Εκπαιδευτική- Ψυχαγωγική Εκδρομή στο Σπήλαιο των Πετραλώνων

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 05-06-2024

2024 05 12

Σήμερα Τρίτη 4 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στο Σπήλαιο των Πετραλώνων.

Μαθητές, γονείς και δάσκαλοι ήρθαμε σε επαφή με ένα τόσο σημαντικό μνημείο του τόπου μας και ακούσαμε εντυπωσιακές πληροφορίες στην ξενάγηση που ακολούθησε.

πετ 1πετ 12πετπετ 12

Επίσκεψη ΚΕΠΕΑ Ποροΐων

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 18-05-2024

8

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας σε εγκεκριμένο πρόγραμμα  περιβαλλοντικής εκπαίδευσης  διάρκειας  οχτώ  μηνών με θέμα «Ενεργός Πολίτης, το μέλλον του πλανήτη-Γίνομαι εθελοντής για το περιβάλλον», σήμερα Παρασκευή 17/5/2024 επισκεφτήκαμε τα Πορόια για την υλοποίηση μονοήμερου προγράμματος με τίτλο “Μια αλεπουδίτσα στο Δάσος” με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών του σχολείου μας και τη συνοδεία τεσσάρων εκπαιδευτικών.

Πορ5

Στοματική Υγιεινή

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 17-04-2024

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Στοματικής Υγείας πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές δράσεις σχετικά με το θέμα της στοματικής υγιεινής.

Ευχαριστούμε θερμά τον οδοντίατρο κο Στόικο Αλέξανδρο και την επισκέπτρια υγείας κα Παπαχρήστου Σοφία.

IMG 20240411 112639753

Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο Κρι-Κρι και στο Οχυρό Ρούπελ

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 10-04-2024

ΡΟΥΠΕΛ 2

Σήμερα Τετάρτη 10 Απριλίου το σχολείο μας επισκέφτηκε το θεματικό πάρκο της ΚΡΙ-ΚΡΙ στις Σέρρες και εντυπωσιαστήκαμε από την όμορφη ξενάγηση. Στη συνέχεια απολαύσαμε το παγωτό μας και ξεκινήσαμε για την επίσκεψη μας στο Οχυρό Ρούπελ του Προμαχώνα, όπου με δέος ήρθαμε σε επαφή με την σπουδαία τοπική ιστορία της περιοχής μας.

IMG 20240410 095511890

Πρόληψη ατυχημάτων

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 15-03-2024

ΠΡΟΛ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ

Σήμερα Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου πραγματοποιήθηκε δράση στο σχολείο μας για την πρόληψη των ατυχημάτων.Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων κατασκεύασαν ένα ερωτηματολόγιο σχετικό με τα δικά τους ατυχήματα και το μοίρασαν σε όλο το σχολείο.

Τα αποτελέσματα της έρευνας ευαισθητοποίησαν όλους τους μαθητές.

Για ακόμη μια φορά θέλουμε να ευχαριστήσουμε τη νοσηλεύτρια κα Αντωντζίκη Θεοδώρα.

Η απογείωση του ελικοπτέρου

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 19-01-2024

Οι μαθητές θαύμασαν την απογείωση του ελικοπτέρου…
362E8A44 70AF 4463 AE23 13A19D5E7F02
IMG 20240119 121035903

Επίσκεψη-έκπληξη στους μικρούς μαθητές

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 19-12-2023

IMG 20231219 115231748

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αγκίστρου ευχαριστούμε από καρδιάς τον Βουλευτή Σερρών κο Αναστάσιο Χατζηβασιλείου, για την ευγενική του χειρονομία να προσφέρει χριστουγεννιάτικα δώρα στα παιδιά του σχολείου μας.

Καλά Χριστούγεννα και ευλογημένο το νέο έτος!IMG 20231219 115231748

Δωρεά βιβλίων από την Library4all

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΚΙΣΤΡΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 01-11-2023

σκαλιά

Ευχαριστούμε θερμά την Library4all, την κα Ελένη Γερουλάνου, καθώς και την εταιρεία Ζέπος&Γιαννόπουλος που συνέβαλαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην ανανέωση της σχολικής μας βιβλιοθήκης με νέους τίτλους βιβλίων. Να είστε πάντα καλά!

Εκπαιδευτικοί και μαθητές είμαστε ευγνώμονες!

Το ταξίδι στη γνώση συνεχίζεται….

Καλή δύναμη στο πολύτιμο έργο σας!αυλή χέρια