ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Μερικά από τα έργα που φιλοτέχνησαν κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος Εικαστικών, υπό την καθοδήγηση της πολύ δημιουργικής εκπαιδευτικού κ. Μιχαηλήδου Θεοδώρας. “Έλαμπαν” οι μαθητικές δημιουργίες, αποπνέοντας φρεσκάδα, αισιοδοξία και ελπίδα.
Τα ζωγραφικά έργα εκτέθηκαν στο κοινό – στο πλαίσιο της ενδοσχολικής δράσης “Άνοιγμα του σχολείου στην κοινότητα” – στον ωραιότατο χώρο του Κ.Α.Π.Η. Αγγελοχωρίου, την Τετάρτη 12/6/2024, το απόγευμα.
Η βραδιά έκλεισε με τον καθιερωμένο “μπουφέ” – στην αυλή του Κ.Α.Π.Η. – φορτωμένο με ποικίλα εδέσματα που είχαν φέρει γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές. Όλοι μαζί “συσφίξαμε” τις μεταξύ μας σχέσεις και γιορτάσαμε – ως αργά και σε συνθήκες καύσωνα – τη λήξη του σχολικού έτους και τον ερχομό του καλοκαιριού.
(Προηγουμένως και νωρίς το απόγευμα, σε μια συγκινητική τελετή, είχαμε αποχαιρετήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης)
ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΕ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού τους στη μουσική, κ. Σάββα Βρεττού, κατά τις τελευταίες ημέρες των διακοπών του Πάσχα (11 Μαΐου 2024), συμμετείχαν και παρουσιάστηκαν στο 8ο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ νέων μουσικών Alexandar Nisis Morfidis στο Νovisad της Σερβίας, σε συνεργασία με τη χορωδία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Μηχανιώνας, με κοινό τρίφωνο χορωδιακό σχήμα, όπου και απέσπασαν το Β΄(δεύτερο) βραβείο.
Μέσα από την όλη διαδικασία , τα παιδιά λειτούργησαν συμπεριληπτικά και ομαδοσυνεργατικά.
Πέραν δε της επιτυχημένης τους εμφάνισης στο φεστιβάλ, τραγούδησαν αποδίδοντας εκκλησιαστικούς ύμνους και σε απευθείας ραδιοφωνική μετάδοση, στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Γεωργίου της πόλης, παρουσία και του οικείου επισκόπου κ.κ. Ειρηναίου (ο οποίος επαίνεσε εντυπωσιασμένος την παρουσία τους), καθώς και στον περικαλλή , μεγαλύτερο στα Βαλκάνια ορθόδοξο, ναό του Αγίου Σάββα στο Βελιγράδι.
Επισκέφθηκαν επίσης το μουσείο του Nicola Tesla και τον τόπο φυλάκισης και μαρτυρίου του Ρήγα Φεραίου, στην πόλη του Βελιγραδίου και την πόλη του Νις (γενέτειρα του Μ. Κωνσταντίνου)
ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ
Πρόσκληση σε μαθητική έκθεση ζωγραφικής
Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος
Όταν τα δέντρα θα μισήσουν την αχαριστία των ανθρώπων
Θα ’ρθει μια μέρα που τα δέντρα θα μισήσουν την αχαριστία των ανθρώπων
και θα σταματήσουν να παράγουν ίσκιο, θροΐσματα κι οξυγόνο.
Θα πάρουνε τις ρίζες τους και θα φύγουν.
Μεγάλες τρύπες θα μείνουνε στη γη εκεί που ήταν πριν τα δέντρα.
Όταν οι άνθρωποι καταλάβουνε τι έχασαν, θα πάνε και θα κλάψουνε πικρά πάνω απ’ αυτές τις τρύπες.
Πολλοί θα πέσουν μέσα.
Τα χώματα θα τους σκεπάσουν.
Κανείς δεν θα φυτρώσει.
(Α. Χιόνης)
Δράσεις στην παραλία Αγγελοχωρίου
Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου
H 3η Ιουνίου έχει οριστεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου
(https://www.un.org/en/observances/bicycle-day),
μια ευκαιρία να γιορτάσουμε το ποδήλατο και να τονίσουμε τα οφέλη του για την σωματική και ψυχική υγεία μας.
Με την ευκαιρία της ημέρας, εκπρόσωποι του Ποδηλατικού Αθλητικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν το Σχολείο μας,
ύστερα από πρόσκληση που απευθύναμε.