IMG 476a0e701b23d66cb65505ae85e3ad9d V

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Safer Internet Day)  γιορτάζεται το Φεβρουάριο και έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα που αφορούν την ηθικά σωστή και ασφαλή χρήση του διαδικτύου μιας και αυτό αποτελεί μέρος της καθημερινής μας ζωής!

Στις 7 Φεβρουαρίου 2017 η ΣΤ΄ τάξη του Σχολείου μας εκπόνησε ένα project με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Χρήσης του Διαδικτύου.

Αρχικά η δασκάλα μας, μας παρουσίασε στο διαδραστικό πίνακα μεθόδους για τη σωστή χρήση του διαδικτύου. Έπειτα μας ενημέρωσε για τους πιθανούς κινδύνους που διατρέχουμε αν το χρησιμοποιούμε λανθασμένα. Στη συνέχεια συμπληρώσαμε κάποια κουίζ σχετικά με το θέμα. Έπειτα χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες και δημιουργήσαμε αφίσες με θάμα «Ασφαλές διαδίκτυο». Στις αφίσες αυτές εστιάσαμε κυρίως στις θετικές συνέπειες του τεράστιου αυτού για την ανθρωπότητα επιτεύγματος, δηλαδή την παγκόσμια επικοινωνία, την απεριόριστη γνώση, την ενημέρωση και τη διασκέδαση.

Τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης ευχαριστούν την κυρία τους Σαρβάνη Βασιλική για την πληροφόρηση και τον ενθουσιασμό που τους μετέδωσε.

Η μαθήτρια  Ειρήνη Σταθαρά

DSC05260DSC05261

DSC05254DSC05266

DSC05276DSC05306