Οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου Παπάδων  μαζί με τη δασκάλα τους κ. Κουτρότσιου Αναστασία επισκέφτηκαν σήμερα  το χώρο παρασκευής τσίπουρου προκειμένου να ενημερωθούν για τη διαδικασία αυτή. Στο χώρο ,μας υποδέχθηκε η κ. Έφη Διακομοπούλου, ιδιοκτήτρια του καζανιού, η οποία μας  ξενάγησε απαντώντας στις ερωτήσεις των μαθητών.

image002

Όπως η ίδια μας δήλωσε, το καζάνι είναι μια οικογενειακή επιχείρηση, η οποία λειτουργεί πάππου προς πάππου καθώς η ίδια αριθμεί ήδη 17 χρόνια δουλειάς στο χώρο. Πριν ξεκινήσει η περιγραφική διαδικασία μας ξεκαθάρισε ότι για την παρασκευή τσίπουρου χρησιμοποιούνται μόνο λευκά σταφύλια και κατά προτίμηση σταφίδα(Κορίνθου), η οποία τις περισσότερες φορές εισάγεται καθώς δεν επαρκούν οι σοδειές του χωριού για τις ανάγκες της παρασκευής.

Ξεκινώντας η διαδικασία τα σταφύλια πλένονται καλά και τοποθετούνται ολόκληρα στο καζάνι (μαζί με η φλούδα)αφού πρώτα πατηθούν. Το νερό που προστίθεται είναι ελάχιστο σε περίπτωση που το μίγμα είναι πηκτό και κολλήσει στο καζάνι.Το βράσιμο των σταφυλιών απαιτεί δυνατή φωτιά και είναι μια διαδικασία χρονοβόρα.

Αρχίζει έπειτα ,όπως μας δήλωσε η κ. Διακομοπούλου, η διαδικασία της απόσταξης, κατά την οποία καθώς βράζουν τα σταφύλια, περνούν οι υδρατμοί από έναν σωλήνα ονόματι λουλά και και καταλήγουν στο συμπυκνωτή, όπου με τη βοήθεια του νερού ψύχωνται και έτσι προκύπτει το τσίπουρό μας.

Το πρώτο χέρι ή αλλιώς σούμα ή τσικουδιά ακολουθεί την ίδια ξανά διαδικασία για δεύτερη φορά. Ορισμένοι παραγωγοί, μας τόνισε, ότι μόλις ολοκληρωθει η πρώτη απόσταξη, βάζουν σπόρους γλυκάνισου ή ορισμένοι ακόμα κρεμμύδια, σύκα ή μήλα, ενώ αποφεύγονται οποιεσδήποτε άλλες γλυκαντικές ουσίες. Τέλος, συσκευάζεται σε πλαστικά δοχεία που φέρουν πάνω την ετικέτα με το λογότυπο του χωριού.

Φεύγοντας ευχαριστήσαμε θερμά την κ. Διακομοπούλου για το χρόνο που μας διέθεσε καθώς και για ατομικά μπουκαλάκια τσίπουρου , ώστε να τα δώσει ο κάθε μαθητής στην οικογένειά του.