IMG 476a0e701b23d66cb65505ae85e3ad9d V

Ημέρα: 24 Νοεμβρίου 2016

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

IMG_20161118_112413

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην Αθήνα για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το καπλάνι της βιτρίνας» από το ομώνυμο βιβλίο της Άλκης  Ζέη. Τα παιδιά και οι δάσκαλοι είχαμε την ευκαιρία ν’ απολαύσουμε από κοντά μία εξαιρετική παράσταση, η οποία βραβεύτηκε ως η καλύτερη παιδική  θεατρική παράσταση της χρονιάς.   Η συγγραφέας προσπαθεί μέσα απ’ τα παιδικά μάτια των δύο κοριτσιών που είναι και οι βασικές πρωταγωνίστριες, να χαρτογραφήσει τη δύσκολη περίοδο της δικτατορίας  του 1936. Παρόλο που το κείμενο είναι γραμμένο πολλά χρόνια πριν, τα μηνύματα που περνάει στο θεατή είναι τόσο επίκαιρα όσο ποτέ.

ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην Αθήνα, στο θέατρο Αβάκιο, για να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση “Το καπλάνι της βιτρίνας”, από το ομώνυμο βιβλίο της Άλκης Ζέη. Ήταν μία εξαιρετική εμπειρία! Η παράσταση μας γοήτευσε!

Η ιστορία διαδραματίζεται το 1936, στη Σάμο. Πρωταγωνιστές είναι δύο κορίτσια, η Μυρτώ και η Μέλια (η ίδια η συγγραφέας), που μας μιλάνε για τα δύσκολα χρόνια της δικτατορίας, για τα καλοκαίρια στο Λαμαγάρι με τους φίλους τους και το κυριότερο: για τις ιστορίες που τους λέει ο ξάδελφός τους Νίκος για το καπλάνι. Το καπλάνι είναι ένα βαλσαμωμένο ζώο, που μοιάζει με τίγρη, στην βιτρίνα της μεγάλης τραπεζαρίας, στο σπίτι της θείας Δέσποινας.

Είναι μία παράσταση, την οποία αξίζει όλοι να παρακολουθήσετε!

Επίσης, πολύ αξιόλογο είναι και το ομώνυμο βιβλίο…Διαβάστε το!

Μαθήτρια της ΣΤ΄

Αλεξάνδρα Χατζή

Γιορτή Πολυτεχνείου

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Ε’ τάξης παρουσίασαν τη γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Αρχικά η δασκάλα της τάξης κ. Κυρίτση Αγγελική παρουσίασε το ιστορικό και συζήτησε με τους μαθητές για το νόημα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Στη συνέχεια, οι μαθητές διάβασαν το χρονικό και απήγγειλαν ποιήματα. Έγινε προβολή ταινίας με τα γεγονότα  εκείνων των ημερών και ακούστηκαν τραγούδια.

DSC04728 DSC04732 DSC04741 DSC04739 DSC04738 DSC04737 DSC04735 DSC04757 DSC04756 DSC04750 DSC04746

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén